24. februára, 11:44

Čína odmieta nazvať ruský vpád inváziou, volá po zdržanlivosti

Čína odmieta nazvať ruský vpád inváziou, volá po zdržanlivostiRuský prezident Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching. Foto: TASR/AP

Peking sa pre ruský vpád na Ukrajinu dostal politicky do úzkych. Krajina na jednej strane podporuje svoje strategické spojenectvo s Ruskom, na druhej strane má na pamäti, že musí odmietať separatistické tendencie v rámci svojich vlastných hraníc.

Krátko po ruskom vpáde na Ukrajinu vyzval Peking obe strany vojny na zdržanlivosť. Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničia Chua Čchun-jing na pravidelnej tlačovej besede zároveň podotkla, že by sa ruská vojenská operácia nemala označovať za inváziu.

„Čína dôsledne sleduje najnovší vývoj a vyzýva obe strany, aby udržiavali zdržanlivosť, aby sa situácia nevymkla spod kontroly,“ uviedla hovorkyňa. Zároveň však podotkla, že slovo invázia je plné predsudkov a nemalo by byť v tomto kontexte používané.

Krajina ešte nedávno v zásade vyhlásila podporu ukrajinskej územnej celistvosti. Priamemu priradeniu k jednej či druhej strane sa však zatiaľ Peking vyhýba. Miesto toho apeluje na mierové riešenie konfliktu. Skritizoval tiež USA a NATO, že celé týždne prilievali olej do ohňa sporu.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.