24. februára, 10:47

Útek z miest, rady pri bankomatoch, vyprázdnený vzdušný priestor. Aj tak dnes vyzerá Ukrajina

Útek z miest, rady pri bankomatoch, vyprázdnený vzdušný priestor. Aj tak dnes vyzerá UkrajinaVodiči čakajú v radoch pred čerpacou stanicou v Kyjeve vo štvrtok 24. februára 2022. Foto: TASR/AP

Rozsiahle rady pred bankomatmi, kolaps na hlavných dopravných tepnách, vyprázdnený vzdušný priestor či stanice metra ako dočasné útočiská pre obyvateľstvo – aj to sú scenérie zo súčasného života radového obyvateľstva po vpáde ruských ozbrojených síl na Ukrajinu.

Rusko dnes v skorých ranných hodinách odštartovalo rozsiahlu inváziu na Ukrajinu. Podľa interpretácie ruského prezidenta Vladimíra Putina je cieľom demilitarizovať ju. Ruská strana tvrdí, že z tohto titulu útočí výlučne na vojenské objekty a nechce našich východných susedov okupovať.

Putinov ukrajinský náprotivok Volodymyr Zelenskyj v reakcii na kroky Kremľa avizoval budovanie rozsiahlej protiputinovskej koalície. Vojenskú akciu okrem neho odsúdili desiatky svetových lídrov vrátane slovenských ústavných činiteľov a členov ministerského kabinetu.

Najvážnejší vojenský stret v Európe od konca druhej svetovej vojny má ďalekorozsiahly priamy dopad aj na civilné obyvateľstvo a jeho každodenný život. Z Kyjeva, Charkova a Odesy a mnohých ďalších väčších miest prichádzajú zábery donedávna charakteristické skôr pre strieborné filmové plátno.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.