24. februára, 10:19

Rubeľ padol na historické minimum, cena ropy stúpa

Rubeľ padol na historické minimum, cena ropy stúpaRuský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Rusko bude v súvislosti so svojím útokom na Ukrajinu čeliť „bezprecedentnej izolácii“, ako aj „najtvrdším sankciám“, aké kedy Európska únia uvalila. Vyhlásil to vo štvrtok šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell, ktorého cituje tlačová agentúra AFP.

„Toto nie je otázka blokov. Toto nie je otázka diplomatických mocenských hier. Je to záležitosť života a smrti. Ide o budúcnosť našej globálnej komunity,“ uviedol Borrell v odvysielanom vyhlásení. „Európa zažíva jeden zo svojich najtemnejších momentov od konca druhej svetovej vojny,“ dodal.

Podľa neho je útok Ruska ako „hlavnej jadrovej mocnosti“ proti svojmu prozápadnému susedovi „nielen najväčším porušením medzinárodného práva, ale aj porušením základných princípov ľudského spolunažívania“.

Rubeľ na historickom minime

Útok Ruska na Ukrajinu otriasol ruskými trhmi a kurz rubľa sa tak oproti doláru, ako aj oproti euru prepadol na historické minimum. Prepad zaznamenal aj ruský akciový trh, pričom akciový index RTS klesol o 26 %. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Trhy očakávajú, že invázia Ruska bude znamenať oznámenie podstatne väčších sankcií voči Rusku zo strany západných štátov, než o akých informovali doteraz.

V reakcii na najnovší vývoj klesol kurz rubľa oproti doláru na historické minimum 89,60 RUB/USD. Neskôr sa kurz ruskej meny skorigoval a okolo 8.20 h SEČ dosahoval 87,55 RUB/USD. Aj to však predstavuje pokles zhruba o 8 %.

Pokles na historické minimum zaznamenal kurz rubľa aj oproti euru, keď nakrátko dosiahol 99,99 RUB/EUR. Neskôr sa kurz posilnil na 97,51 RUB/EUR, čo predstavuje pokles o 6,3 percenta. 

Ceny ropy pokračujú v raste, cena Brentu prekonala 105 dolárov za barel

Ceny ropy pokračujú vo štvrtok v raste, pričom cena Brentu prekonala hranicu 105 amerických za barel (159 litrov). Ceny komodity nahor tlačia očakávania trhov, že po útoku Ruska na Ukrajinu západné štáty pristúpia k podstatne prísnejším sankciám voči Moskve. TASR o tom informuje na základe údajov agentúry Bloomberg.

Už krátko po oznámení vojenskej operácie Ruska na území východnej Ukrajiny vzrástla cena severomorskej ropnej zmesi Brent nad 100 USD za barel, prvýkrát od septembra 2014. V raste však pokračovala ďalej a pred 12.30 h SEČ prekročila 105 USD (92,56 eura) za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou sa tak zvýšila o viac než 8 USD.

Napätie na ropných trhoch vzrástlo po tom, ako Rusko v noci zaútočilo na viaceré ciele na Ukrajine. V ukrajinskom hlavnom meste Kyjev a ďalších mestách neďaleko frontovej línie a pri pobreží bolo vo štvrtok nad ránom počuť výbuchy.

Prudké zhoršenie situácie na Ukrajine zvýšilo na trhoch obavy, že by mohlo dôjsť k narušeniu dodávok energií, keďže Rusko patrí k najväčším vývozcom surovín na svete. Na spotrebe ropy v Európe sa podieľa zhruba štvrtinou a na spotrebe zemného plynu viac než tretinou.  

Moskovská akciová burza pozastavila obchodovanie   

Spoločnosť MOEX Group, ktorá prevádzkuje moskovskú akciovú burzu, krátko po otvorení trhov o 5.00 h SEČ pozastavila obchodovanie. Obnovila ho o tri hodiny neskôr.    

Otrasom na trhu neunikli žiadne ruské aktíva, pričom prepad zaznamenali akcie aj dlhopisy. Index RTS denominovaný v dolároch sa prepadol o 26 % na 906,96 bodu, čo bola najnižšia hodnota od začiatku roka 2020. Index MOEX denominovaný v rubľoch klesol o 22 % na 2419 bodov.

Najnovší krok Moskvy sa odrazil aj na vývoji výnosov ruských štátnych dlhopisov. Výnosy 10-ročných dlhopisov vzrástli na 10,93 %. To je najvyššia úroveň od začiatku roka 2016.

Najväčšia ruská banka Sberbank je pripravená na „akýkoľvek vývoj“

 Najväčšia ruská banka Sberbank je pripravená na „akýkoľvek vývoj“ po tom, ako Rusko vo štvrtok zaútočilo na Ukrajinu. Vojenská akcia Moskvy s veľkou pravdepodobnosťou povedie k rozšíreniu sankcií západných štátov proti Rusku, čo by sa dotklo aj Sberbank. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.