24. februára, 08:00

Putin vo vyhlásení vojny: Nechceme Ukrajinu obsadiť, ale demilitarizovať a denacifikovať

Putin vo vyhlásení vojny: Nechceme Ukrajinu obsadiť, ale demilitarizovať a denacifikovaťRuský prezident Vladimir Putin počas prejavu k národu v Moskve vo štvrtok 24. februára 2022. Foto: TASR/AP

Pozorné zahľadenie sa na text vyhlásenia, ktorým ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil vojnu susednému štátu, naznačuje aj možné ďalšie územné nároky.

„Okolnosti si od nás vyžadujú rozhodné a rýchle činy. Ľudové republiky Donbasu sa na Rusko obrátili so žiadosťou o pomoc. V tejto súvislosti som v súlade s článkom 51, časťou 7 Charty OSN, so súhlasom Rady federácie a v súlade so zmluvami o priateľstve a vzájomnej pomoci s DĽR a LĽR, ktoré ratifikovalo Federálne zhromaždenie, rozhodol o uskutočnení špeciálnej vojenskej operácie,“ uviedol ruský prezident vo svojom štvrtkovom vyhlásení k ruskému národu.

Zmena režimu aj možné územné nároky

Ruský líder pritom zdôraznil, že plánom Ruska nie je Ukrajinu obsadiť, ale demilitarizovať ju. Za povšimnutie stojí Putinova rétorika a výrazy, ktoré sa vo svojom naratíve rozhodol použiť. Jeho vyhlásenie sa opieralo o výrazy ako genocída [ruskojazyčného obyvateľstva Ukrajiny, pozn. red.], kyjevský režim namiesto ukrajinská vláda, ruskí občania [východnej Ukrajiny, pozn. red.] a denacifikácia.

Zatiaľ čo demilitarizácia znamená rozhodné oslabenie vojenskej kapacity a ambícií štátu, denacifikácia je odkaz na politickú orientáciu tamojšej vlády. Nazývať ju „nacisitickou“ je, samozrejme, hrubá propaganda.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.