23. februára, 18:37

Na Slovensko prišiel posledný americký konvoj. Zapojí sa do medzinárodného vojenského cvičenia

Na Slovensko prišiel posledný americký konvoj. Zapojí sa do medzinárodného vojenského cvičeniavojenská technika jednotiek 2 CAV Regimentu USA na leteckej základni Kuchyňa, ktoré sa presúvajú na plánované cvičenie Saber Strike 2022 vo štvrtok 17. februára 2022. Foto: TASR / Pavel Neubauer

Poslední americkí vojaci smerujúci na vojenské cvičenie Sabre Strike 22 prišli na Slovensko. Začne sa budúci týždeň. Medzinárodné cvičenie je plánované súbežne aj v ďalších štátoch strednej Európy a Pobaltia. S napätím na Ukrajine alebo obrannou zmluvou s USA priamo nesúvisí.

Posledný z konvojov amerických ozbrojených síl, ktoré pricestovali z Nemecka na medzinárodné vojenské cvičenie Saber Strike 22, je na Slovensku. V rámci trasy mal plánovanú 24-hodinovú prestávku v priestoroch leteckej základne Malacky – Kuchyňa. TASR o tom informoval hovorca Ozbrojených síl (OS) SR Štefan Zemanovič.

„Americké konvoje postupne dorazili na našu základňu spravidla neskôr večer a nasledujúci podvečer pokračovali ďalej do Levíc alebo na Lešť, kde budú cvičiť,“ priblížil veliteľ 46. krídla Kuchyňa Peter Prokop.

Američania využili jednodňovú prestávku na doplnenie pohonných hmôt zo svojich cisternových vozidiel a základný servis techniky. Ocenili tiež ústretovosť, profesionalitu slovenských vojakov i spoluprácu.

Približne 2 000 príslušníkov amerických ozbrojených síl spolu s približne 600 kusmi bojovej a zabezpečovacej techniky sa na Slovensku zapojí do dva roky plánovaného cvičenia. „Saber Strike nepatrí do série opatrení, reagujúcich na aktuálnu bezpečnostnú situáciu na Ukrajine. Po skončení cvičenia je plánované stiahnutie všetkých nasadených spojeneckých jednotiek do svojich mierových posádok v Nemecku,“ zdôraznil Zemanovič.

Vojenské cvičenie Saber Strike 22 sa uskutoční od 1. do 14. marca v priestoroch Centra výcviku Lešť, posádkového cvičiska Levice a letiska Sliač. Cieľom Saber Strike je preveriť spoločnú pripravenosť na rýchle a efektívne presuny spojeneckých jednotiek v zimných podmienkach, vedenie obranných operácií a ich komplexnú logistickú podporu.

Cvičenie je plánované okrem Slovenska aj v Nemecku, Poľsku, Českej republike a v pobaltských krajinách s účasťou členov ozbrojených síl z celkovo 13 štátov. V Poľsku sa už začalo. Je organizované pravidelne každé dva roky a je pevnou súčasťou spojeneckých výcvikových aktivít.

Cvičenie nepatrí do série opatrení, reagujúcich na aktuálnu bezpečnostnú situáciu na Ukrajine. Ako deklaroval rezort obrany, cvičenie je dlhodobo plánovanou aktivitou slovenských a aliančných ozbrojených síl a nemá žiadny súvis so stúpajúcim napätím na ukrajinsko-ruskej hranici, či s nedávno schválenou dohodou o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi.

(tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.