Slovenské domácnosti si žijú nad pomery, majú priveľké dlhy. V najbližšom období sa to môže prejaviť neschopnosťou splácať ich. Osobitným problémom môžu byť hypotekárne úvery. Rizikom pre ich majiteľov je hroziaca nezamestnanosť, inflácia a vyššie úrokové miery. Tie boli doteraz nízke, lebo sa nezodpovedne dotovali. Ceny nehnuteľností by mali stagnovať. Tak hovorí analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Juraj Karpiš.

Sme v kríze spôsobenej pandémiou a zásahmi štátu. Čo môžu očakávať v roku 2021 zadlžení ľudia, napríklad tí, čo majú pokúpené nehnuteľnosti cez hypotekárne úvery?

Existuje hospodársky cyklus, ktorý je definovaný nezamestnanosťou, a finančný cyklus, ktorý je viacmenej definovaný zadlžením domácností. Tendencia domácností je zadlžovať sa. Často to preženú a prichádza problém so splácaním, nastáva vlna defaultov [neschopnosti splácať dlh – pozn. red.] a reštrukturalizácií domácností. Vplýva to na bankový systém. Keď je v ňom vyššia miera nesplácaných úverov a banky majú tenšiu vrstvu vlastného kapitálu, je tendencia, že ich to ťahá nadol. Finančný cyklus vo vyspelom svete trvá približne dvadsať rokov.

Čo pokrýva tých dvadsať rokov?

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.