24. februára, 06:17

Panika. Vláde pri súdnej reforme tečie do topánok, pre 255 miliónov eur možno riskne konflikt so zákonom

Panika. Vláde pri súdnej reforme tečie do topánok, pre 255 miliónov eur možno riskne konflikt so zákonomMinisterka spravodlivosti Mária Kolíková. Foto: Jakub Kotian/TASR

Peniaze z Plánu obnovy môžu prepadnúť, ak parlamentom neprejde nová súdna mapa. Vládni politici sa stále nedohodli a na manévrovanie už niet veľa priestoru. Hľadajú riešenia na hranici zákonnosti.    

Kľúčové pri zbabranej súdnej reforme je, že ministerka Mária Kolíková doteraz nedokázala vytvoriť atmosféru na jej presadenie. Najprv medzi zainteresovanými, teda sudcami, advokátmi a prokurátormi, neskôr medzi politikmi, najskôr komunálnymi a potom vrcholovými. S tými prvými sa pri svojej arogantnosti nadobro rozvadila, s druhými nedokáže úspešne komunikovať.

A pritom súdy a prokuratúra na Slovensku potrebujú zmeny už dlhé roky.

Nevedno, čo sa dialo v mysli ministerky, keď vlani dodávala tvorcom Plánu obnovy na ministerstve financií podklady k súdnej reforme. Možno sa nádejala, že keď ich najskôr posvätia u financov a následne ako súčasť celého balíka v Bruseli, vývoj sa už nebude dať zvrátiť a všetko pôjde podľa jej predstáv. Veď kto by si dovolil zobrať na krk prepadnutie prisľúbených peňazí. Dnes však všetko ide inak. V prvom rade si za to môže sama.

Kolíková si nesplnila domácu úlohu, ako sa s obľubou hovorieva medzi bruselskými úradníkmi. Dôležité návrhy zákonov k súdnej reforme neprichádzajú tak, ako si to sama stanovila v časovom harmonograme Plánu obnovy, teda ešte v roku 2021. Zatiaľ nemá schválený ani jeden zákon.

Prvú štvoricu zákonov síce toporne presadila v januári vo vláde, z nej však parlament poslal minulý týždeň do rokovania iba jediný – o novom rozložení okresných súdov. Aj osud tohto zákona je otázny, hoci zaň zdvihli ruky takmer všetci poslanci vládnej koalície. Keď príde do tuhého, hnutie Sme rodina môže odskočiť podobne, ako to rezolútne urobilo v prvom kroku pri ostatných troch návrhoch zákonov, keď im v parlamente zahatalo cestu do druhého čítania.      

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.