23. februára, 09:38

Drulák: Ukrajine už nezostali dobré možnosti. Racionálne riešenie jej elita nebola ochotná prijať

Drulák: Ukrajine už nezostali dobré možnosti. Racionálne riešenie jej elita nebola ochotná prijaťUkrajinský vojak hovorí s veliteľom na frontovej línii pri oblasti kontrolovanej proruskými povstalcami pri meste Zolote, na východe Ukrajiny 19. februára 2022. Foto: TASR/AP

Ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému už nezostali žiadne dobré možnosti. Ešte pár dní dozadu sa ponúkalo jedno racionálne riešenie, ale ukrajinská elita ho, bohužiaľ, nebola ochotná prijať, hovorí profesor medzinárodných vzťahov Petr Drulák. Zodpovednosť Ruska za aktuálnu situáciu je podľa neho zrejmá a Putinov prejav bol k Ukrajine jasne nepriateľský. Analógie medzi súčasným Ruskom a nacistickým Nemeckom však odmieta. Ako hovorí, za rozvrat Ukrajiny môže ukrajinská elita, nie Západ a Rusko, hoci tam hrali svoje hry.

Vladimir Putin v pondelok uznal obe separatistické republiky v Donbase a vyslal do nich vojská, čím sa de facto začala invázia. Povedal, že Ukrajina nikdy nemala svoju štátnosť a „otázka Donbasu sa nedá riešiť inak ako vojensky“, z prejavu bolo cítiť sovietsky revizionizmus. Ako ste ho vnímali vy?

Je to demonštrácia sily a nový eskalačný krok, ktorý sťaží hľadanie diplomatického riešenia. Na druhej strane by som povedal, že ešte nie je všetko stratené. Po pondelku je to však omnoho zložitejšie. Je zrejmé, že západné štáty na to budú nejako reagovať. Dajú sa očakávať nejaké sankcie, nemyslím si, že rovno celý balík tých najtvrdších sankcií, ale bez nich to nepôjde. Povedie to potom k ďalším odvetným krokom Ruska.

Už v pondelok večer sme videli návrhy prvých sankcií, pôsobili veľmi symbolicky. USA pohrozili sankciami tým, ktorí obchodujú so separatistickými republikami, EÚ zas chce sankcionovať ľudí, čo sa podieľali na ruskom uznaní týchto republík. EÚ a USA až v utorok pracovali na ďalších opatreniach zameraných na ruské banky a zhruba tri stovky štátnych predstaviteľov. Znamenajú relatívne slabé a postupne pripravované sankcie, že Západ na kroky Vladimira Putina nebol pripravený?

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.