Muži majú menšiu pravdepodobnosť, že sa nakazia, ale je oveľa pravdepodobnejšie, že bude mať vážny priebeh a na Covid zomrú.

Čínsky koronavírus nerešpektuje rovnosť pohlaví. Je to mužská choroba. Všetci lekári z prvej línie jednotiek intenzívnej starostlivosti po celom svete popisujú typického pacienta s ťažkým priebehom choroby Covid-19 rovnako. Muž staršieho veku, obézny, s niekoľkými chorobami. Cukrovkou, vysokým tlakom, chorým srdcom. Muž zasiahnutý civilizačnými chorobami, ku ktorým si sám výrazne prispel svojím životným štýlom. Nezdravým jedlom, nadmerným pitím alkoholu, nedostatkom pohybu, stresom.

Muž má podľa oficiálnych štatistík o niečo menšiu pravdepodobnosť než žena, že sa nakazí čínskym koronavírusom. Napriek tomu je oveľa pravdepodobnejšie, že bude mať vážny priebeh a s nákazou koronavírusu zomrie.

Podľa štatistík Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky bolo medzi nakazenými 52,35 percenta žien. Medzi tými, ktorí s Covidom zomreli, je ale 57,78 percenta mužov. Žena má podstatne vyššiu šancu, že bude mať bezpríznakový alebo ľahký priebeh choroby. Vo všetkých vekových kategóriách až do 85 rokov zomrelo podstatne viac mužov. V mnohých z nich násobne viac. Pomer sa láme až po 85 roku. V tomto veku umiera viac nakazených žien, čo je dané tým, že tohto veku sa dožíva výrazne viac žien ako mužov.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.