27. februára, 05:51

Bohatá rímska bazilika uchováva ostatky tisícov mučeníkov i tabuľu v slovenčine

Bohatá rímska bazilika uchováva ostatky tisícov mučeníkov i tabuľu v slovenčineKaplnka svätého Zenóna. Foto: autor

Bazilika svätej Praxedy je jedným z mnohých skvostov vo Večnom meste a je zvlášť spätá so Slovenskom. Bývali tu svätí Cyril a Metod, čo dosvedčuje tabuľa v slovenčine. Sú v nej ostatky tisícov mučeníkov. Všimneme si niekoľko z bohatstiev tohto chrámu.

„Je tu 3 800 kostí mučeníkov, ktoré tam preniesol z rôznych katakomb pápež Paskal. Má to krásny, symbolický význam. Po oslobodení Talianska v druhej svetovej vojne v tesnej blízkosti vznikla synagóga, teda tam, kde prijali židovského misionára, ktorý do mesta priniesol kresťanstvo. Takáto mierumilovná symbióza kultových stavieb dvoch veľkých náboženstiev je veľmi vzácna,“ povedal pre Štandard slovenský dominikán Inocent-Mária Vladimír Szaniszló, ktorý pôsobí v Ríme. O tomto kostole napísal článok s názvom „Je počiatok Rímskej Cirkvi v dome mučeníčok sv. Pudenziany a sv. Prassedy naozaj len legendou?“

Starobylá Bazilika svätej Praxedy (Prassedy) obsahuje okolo 2 300 tiel mučeníkov vrátane biskupov a pápežov. Neďaleko vchodu v budove spojenej s chrámom je pamätná tabuľa v slovenčine i taliančine a obsahuje jednoduché vyobrazenie slovanských vierozvestcov:

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.