22. februára, 15:16

Ruská propaganda je hlúpa, ale Putin sa nezbláznil

Ruská propaganda je hlúpa, ale Putin sa nezbláznilUkrajinský vojak v Luhanskej oblasti na východe Ruska. Foto: TASR/AP

Tvrdeniam Vladimira Putina o ukrajinských provokáciách na Donbase nikto príčetný neuverí, ruská propaganda o Ukrajine pôsobí naozaj neuveriteľne hlúpo. Napriek tomu ale nemožno hovoriť, že Putin sa zbláznil. Ruský prezident totiž len naplnil 14 rokov starú hrozbu. Hlasy realistov, ktorí vyzývali na prehodnotenie prístupu Západu k Moskve, zostali nevypočuté, čo je veľkou stratou ako pre Západ, tak aj pre Rusko. Ako je pritom z histórie známe, kde sa bijú dvaja, vyhráva tretí.

Prejav Vladimira Putina, v ktorom spochybnil štátnosť Ukrajiny a oznámil uznanie separatistických republík na Donbase, som pozeral na ruskej štátnej stanici Pervyj kanal. Vyhláseniu ruského prezidenta predchádzala masívna propagandistická masáž, ktorá bola aj na ruské pomery prepálená.

Naozaj hlúpa propaganda

Reportéri z Donbasu ukazovali škôlky, ktoré v ten deň mala ostreľovať ukrajinská armáda. Ženy, ktoré boli prezentované ako učiteľky, hovorili o škodách a tešili sa, že aspoň deťom sa nič nestalo. Spúšť na budovách vyzerala pomerne realisticky. Keďže nedáva zmysel, aby Ukrajina provokovala státisíce ruských vojakov sústredených pri jej hraniciach, ponúka sa vysvetlenie, že separatisti, ak nie rovno Rusi, tieto údajné škôlky ostreľovali sami. To by z celej veci robilo neuveriteľne cynický počin.

Spravodajské vysielanie ruskej televízie pokračovalo reportážou o zneškodnených ukrajinských „diverzantoch“, ktorí sa dvomi obrnenými vozidlami pokúsili vniknúť na ruské územie. Závery zachytávali horiace transportéry (zaujímavé, že bez akýchkoľvek označení), ktoré sa podľa všetkého vydali na samovražednú misiu proti ruským vojskám. Nakoniec sme sa ešte dozvedeli o doneckých utečencoch, ktorí ďakovali ruským dobrovoľníkom z Rostova za ich pomoc v ťažkých časoch, ako aj o prieskume, že drvivá väčšina Rusov chce utečencom z Donbasu pomôcť. Vysielanie pred Putinovým prejavom ešte zaklincovali ruskí paraolympionici, ktorým Putin pred súťažou v Pekingu zaželal veľa šťastia.

Na celej tejto propagandistickej masáži udivovalo, ako zle a nasilu bola pripravená. Urážať musela aj podpriemerne inteligentného diváka. Nikto príčetný jednoducho neuverí, že zruinovaná Ukrajina spustila vojenské provokácie proti po zuby ozbrojenému ruskému Goliášovi.

Dá sa preto rozumieť hodnoteniam, že Putin stratil súdnosť. Zaznieva to aj od ľudí s dobrou intuíciou. Napríklad britský komentátor Peter Hitchens, ktorý ruskú zahraničnú politiku neraz obhajoval, napísal, že pokiaľ Putin zaútočí na Ukrajinu, ukáže sa ako „klinicky šialený“. Francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý k Rusku zastával pomerne zhovievavý prístup, zase odkázal, že Putinov prejav bol paranoidný a obvinil ruského prezidenta z porušenia sľubov.

Keď ešte Rusko s USA spolupracovalo

Putin však nespravil nič neočakávané a v podstate len čiastočne naplnil svoju 14 rokov starú hrozbu zo samitu v Bukurešti, keď Západ varoval, že možné prijate Ukrajiny do NATO by spochybnilo jej existenciu ako nezávislého štátu.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.