22. februára, 13:32

Čo spôsobilo vyslanie ruských vojsk na Donbas na finančných a komoditných trhoch

Čo spôsobilo vyslanie ruských vojsk na Donbas na finančných a komoditných trhochRuskí separatisti si zakrývajú uši počas paľby smerom k ukrajinským vojakom v ukrajinskej dedine Sanžiravka, severovýchodne od mesta Debaľcevo 11. januára 2015. Foto: TASR/AP

Napätie medzi Západom, Kyjevom a Moskvou momentálne vyústilo do uznania separatistických republík na území Donbasu. Po vyslaní ruských vojsk so zámienkou mierovej misie sa situácia podpíslala aj na indexoch medzinárodných trhov.

Ruský prezident Vladimir Putin uznal nezávislosť dvoch separatistických republík. O niekoľko hodín neskôr vyslal jednotky ruskej armády na východ Ukrajiny pod zámienkou mierových misií. Krok hlavy Ruskej federácie, ktorý sa označuje za hrubé porušenie medzinárodného práva, vyvolal vlnu pobúrenia nielen v západnom svete. Rusko bude čeliť tvrdej vlne sankcií.

Na tento geopolitický vývoj reagovali aj finančné a komoditné trhy, ktoré sú v poslednom období nestabilné aj bez potenciálneho vojnového konfliktu. Finančnú istotu na burze podkopáva rastúca inflácia. Mnohí ľudia začali vnímať ozbrojený konflikt ako reálnu možnosť, čo sa podľa odborníkov odrazilo aj na správaní investorov, píše Wall Street Journal.

Negatívne dôsledky je možné vnímať v dvoch rovinách. Prvou je cena ropy, keďže Brent dosiahol hodnotu 99,06 amerického dolára za barel. Strategická surovina môže prekročiť hranicu 100 dolárov za barel prvýkrát od roku 2014. Nárast pramení z obáv o prerušenie dodávok surovín vplyvom vojny, mnohí však tieto faktory vnímajú ako impulz pre centrálne banky, aby sa pokúsili dostať infláciu pod kontrolu.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.