27. februára, 06:48

Temna a strašenia tu už bolo veľa. Hudbou chcem ľudí spájať, nie rozdeľovať, vraví spevák Juraj Hnilica

Temna a strašenia tu už bolo veľa. Hudbou chcem ľudí spájať, nie rozdeľovať, vraví spevák Juraj HnilicaJuraj Hnilica. Foto: archív Juraja Hnilicu

Počas koronakrízy som mal aj taký mesiac, keď som z toho celého mal depky, keďže človek niečím žije a zrazu mu pride taká pokorná facka od života. Prešiel som si svojím dnom emócií, od ktorých som sa potom odrazil. Ale som vďačný, že mám zázemie, ktoré ma dokáže podržať, hovorí spevák Juraj Hnilica, ktorý sa po uvoľnení opatrení teší na živé koncerty pre všetkých fanúšikov, nielen pre očkovaných.

Od konca februára sa uvoľňujú protipandemické opatrenia. Rušia sa režimy OP a OP+. Ľudia sa budú môcť zúčastniť kultúrnych podujatí bez rozdielu.

Som veľmi šťastný. Moje hudobnícke srdce plesá, pretože aj vo svete vidieť, že to ustupuje. Verím, že keď sa to teraz spustí, tak sa to už nevráti a nezačnú sa opatrenia opäť sprísňovať a ľudia sa s tým nejako naučia žiť.

Hneď po rozhovore budem volať kamarátke, s ktorou som mal mať turné, no rozhodol som sa ho zrušiť, keďže som nechcel ľudí deliť na očkovaných a neočkovaných. Uvidím, či sa nám to podarí zrealizovať ešte na jar.

Ešte pred uvoľnením opatrení koncom januára ste zverejnili video, v ktorom ste povedali, že sa ako umelec odmietate zúčastniť podujatí, na ktorých budú mať prístup len očkovaní a prekonaní. Prečo ste sa tak rozhodli?

Odjakživa beriem svoju tvorbu a tiež celkovo muziku a kultúru, že by tu mala byť pre všetkých. Hudbu robím hlavne preto, aby spájala. Túžim po tom, aby som spájal ľudí, aby sme sa spoločne mohli stretnúť bez rozdielu a aby sme spoločne zažívali niečo pekné a tešili sa z toho. Nie tak, že niekto niečo môže, druhý zasa nie. Myslím, že pravidlá by mali byť pre všetkých rovnocenné.

Aká bola spätná väzba ľudí na toto video?

Domnievam sa, že skalní fanúšikovia chápali moje rozhodnutie, lebo vedia, aké hodnoty zastávam. Skôr ma prekvapili reakcie cudzích ľudí, lebo to malo väčší dosah, než som čakal. Tí reagovali rôzne, napríklad, že čo sme ako umelci chceli, tak to máme. Ale myslím si, že je nefér hádzať všetkých do jedného vreca.

Bral som to tak, že idem s kožou na trh, či už budú na mňa ľudia nadávať alebo nie. Chcel som dať svoj názor najavo. Chodili mi aj nejaké ponuky a aj fanúšikovia sa pýtali, kedy bude koncert, tak som to vyriešil a odpovedal týmto videom.

Pridali sa k vám aj nejakí ďalší umelci?

Viem len o mojom kamarátovi, spisovateľovi Pavlovi Baričákovi. V podstate sme sa takto rozhodli spolu na základe nášho rozhovoru, keďže sme mali mať aj spoločné akcie. Povedali sme si, že to bude neférové. Reakcie ostatných umelcov som si nevšimol.

Na druhej strane chápem, že umelci to mali teraz ťažké. Ja môžem byť rád, že môžem moju rodinu uživiť a nie som odkázaný silou mocou hrať na akciách, ktoré sú mi proti srsti.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.