22. februára, 06:42

Rusko by stratilo viac ako Západ

Rusko by stratilo viac ako ZápadVladimir Putin. Foto: TASR/AP

V posledných hodinách pribúda západných štátnikov, ktorí tvrdia, že ruský prezident Vladimír Putin sa už rozhodol pre inváziu na Ukrajinu. Uisťujú však, že stále veria v diplomatické riešenie. Ak by sa Moskva naozaj rozhodla k akémukoľvek agresívnemu kroku [ruský prezident Vladimir Putin 21. februára vo večerných hodinách uznal separatistické republiky v Donbase a neskôr nariadil vyslanie vojakov na východ Ukrajiny, pozn. red.], Západ hrozí veľmi tvrdými sankciami, ktoré by na Rusko uvalil. Vyzerá to navyše tak, že po prvotnom lavírovaní začínajú byť západné krajiny súdržné. Už aj Nemecko je, súdiac podľa vyhlásenia premiéra Scholza a jeho ministerky zahraničia, na tvrdé sankcie pripravené [uvalenie tvrdých sankcií už v noci 21. februára potvrdili predstavitelia USA, Británie, EÚ i jej členských krajín, pozn. red.].

To je veľmi dôležitý bod. Keď Vladimir Putin uverí, že tá odpoveď v podobe naozaj tvrdých sankcií príde, vie, že ekonomicky stratí neporovnateľne viac ako Západ. Ten zatiaľ odmieta uvažovať o najťažšom kalibre. Vyradenie Ruska z medzinárodného platobného systému SWIFT. Bez neho by fakticky z Ruska nešla odoslať ani tam poslať jediná platba. A výrazne by sa skomplikoval aj obchod vo vnútri krajiny. Pre ruskú ekonomiku by to bola obrovská rana.

Keď bol v roku 2012 vyradený pri sankciách zo systému SWIFT Irán, prišiel o 40 percent svojho obchodu. SWIFT je ale zatiaľ považovaný za „atómovú zbraň“, na ktorú je ešte v tejto fáze skoro. Putin to veľmi dobre vie.

Krajiny Únie by sa bez ruského plynu túto zimu podľa šéfky EK zaobišli

Alternatívou môže byť zákaz akýchkoľvek dovozov z Ruska a vývozov doň. O najtvrdších ekonomických sankciách v prípade napadnutia Ukrajiny sa už rokuje ako o realistickom variante. Pre Európu by to predovšetkým znamenalo, že z Ruska prestane prúdiť plyn a ropa. Rôzne krajiny sú na ruských dodávkach surovín rozdielne závislé.

Európska únia má ale analýzu, podľa ktorej by sa všetky členské krajiny bez ruského plynu zaobišli, keby sa pre sankcie náhle uzavreli kohútiky plynovodov. Lídri EÚ to riešili minulý týždeň v Bruseli. „Môžem vyhlásiť, že v prípade úplného prerušenia dodávok z Ruska túto zimu prekonáme,“ povedala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na bezpečnostnej konferencii v Mníchove. Zároveň upozornila, že ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom už v posledných šiestich mesiacoch dodávala len tie najnižšie možné objemy plynu, aké jej zmluvy umožňujú. „Majú zmluvy, podľa ktorých musia platiť alebo doručovať plyn. Často si vyberajú platbu namiesto dodávok plynu.“

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.