21. februára, 17:45

Nečakaný krok: Rusko sa dohodlo na spojenectve s Azerbajdžanom

Nečakaný krok: Rusko sa dohodlo na spojenectve s AzerbajdžanomRuský prezident Vladimir Putin (vpravo) si podáva ruku s azerbajdžanským prezidentom Ilchamom Alijevom. Foto: TASR/AP

Dohoda, ktorá by mala byť podpísaná už v utorok, by mohla výrazne upevniť pozíciu Moskvy na južnom Kaukaze. Vplyv Kremľa medzitým rastie aj v Arménsku a podľa viacerých indícií tiež v „bašte Západu“ – Gruzínsku.

Ruský prezident Vladimir Putin by sa mal v utorok 22. februára v Moskve stretnúť s azerbajdžanským lídrom Ilhamom Alijevom. Prezidenti by mali na stretnutí prediskutovať praktickú realizáciu dohody o prímerí medzi Baku a Jerevanom z novembra 2020, ktorou bola ukončená krvavá druhá vojna o Náhorný Karabach. Hlavným cieľom rozhovorov o danej otázke by mala byť obnova ekonomických vzťahov a tranzitných koridorov na južnom Kaukaze (viac sa o tejto téme môžete dočítať v článku denníka Štandard).

Upevnenie ruského vplyvu na Kaukaze

V oficiálnom vyhlásení Kremľa sa ďalej píše, že Putin bude s Alijevom diskutovať aj „o ďalšom rozvoji bilaterálnych vzťahov v politickej, obchodno-ekonomickej a humanitárnej sfére“. „Na základe rokovaní bude podpísaná Deklarácia o spojeneckej spolupráci, ktorá pozdvihne vzťahy medzi Ruskom a Azerbajdžanom na úroveň spojencov,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.