21. februára, 16:30

Ivermektín nedokáže zabrániť ťažkému priebehu covidu, dokazuje nová štúdia

Ivermektín nedokáže zabrániť ťažkému priebehu covidu, dokazuje nová štúdiaIlustračný obrázok. Foto: TASR/AP

Ivermektín na liečbu covidu neodporúčajú liekoví regulátori ani výrobcovia. Napriek tomu sa štúdie a správy o jeho účinnosti šíria na internete bez toho, aby sa riadili akýmikoľvek metodickými pokynmi alebo usmerneniami.

Prevencia proti ochoreniu COVID-19 sa ukázala ako úspešná. Silne preočkované štáty mali v delta aj omikron vlne nižšie straty na životoch a začali skôr uvoľňovať protipandemické opatrenia.

S prechodom koronavírusu do omikron variantu začína čoraz viac infektológov brzdiť očkovací optimizmus. Prelomové infekcie po očkovaní sú totiž bežné. Dokazuje to napríklad zatiaľ nerecenzovaná štúdia výskumníkov z Sheba Medical Center v Izraeli. Podľa nej štvrtá dávka obnovila hladiny protilátok na rovnaké maximálne hladiny ako po tretej dávke, ale nechránila pred miernou alebo asymptomatickou infekciu omikronom.

Pred výskumníkmi stojí neľahká úloha. Vytvoriť „vakcíny novej generácie“, ktoré by boli odolné voči novým variantom a poskytovali by dlhodobejšiu ochranu pred COVID-19. Skúma sa aj pankoronavírusová vakcína, ktorá by bola odolná voči všetkým kmeňom i variantom koronavírusov.

Vakcíny len pre rizikové skupiny, ostatným postačia lieky

Ani účinnejšie vakcíny zrejme nepovedú k masívnej vakcinácii, akú sme videli v uplynulom roku.

Ak je cieľom vakcinačnej politiky štátov ochrana pred vážnymi chorobami, hospitalizáciou a smrťou, nebude potrebné očkovať všetkých. Podľa niektorých odborníkov si v endemickej fáze vystačíme so zaočkovaním rizikovej populácie.

Omikron sa zatiaľ vyznačuje miernejším priebehom. Deti a produktívnu populáciu by sme preto z každoročného očkovania mohli vynechať. Podmienkou je, aby nevznikol nový variant, ktorý by opäť vyvolával znepokojenie.

S ústupom od plošného očkovania sa do popredia dostáva liečba covidu. Odborníci už konštatovali, že monoklonálne protilátky sú proti omikronu neúčinné a treba ich prerobiť. Z lekárskej praxe sú však naďalej účinné protizápalové lieky ako dexametazón.

Do hry vstupujú aj antivirotiká. V omikron vlne sa zatiaľ slovenským lekárom osvedčil molnupiravir. Odborníci si veľa sľubujú aj od Paxlovidu, ktorý by mal na Slovensko doraziť v najbližších dňoch.

Akoby tieto možnosti nestačili, už rok pretrváva doslova hystéria okolo lieku ivermektín. Lacný, ľahko podávateľný a široko dostupný antiparazitický liek chcú niektorí bežní ľudia, ale aj lekári používať na liečbu covidu. Pre nedostatok dát o jeho prínosoch ho však neodporúča Svetová zdravotnícka organizácia, Európska lieková agentúra (EMA) ani americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA).

Účinný alebo nie?

Liek sa in vitro (v skúmavke) ukázal ako účinný proti SARS-CoV-2. Avšak pri množstve, ktoré niekoľkonásobne prevyšovalo povolené dávky. Napriek tomu sa rýchlo objavilo značné množstvo štúdií, ktoré dokazovali klinickú účinnosť ivermektínu.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.