21. februára, 06:00

Najväčšia výzva v cirkvi? Náboženstvo chute, pocitu a preferencie, hovorí rakúsky kňaz Hermann Geissler

Najväčšia výzva v cirkvi? Náboženstvo chute, pocitu a preferencie, hovorí rakúsky kňaz Hermann Geissler

Kardinál John Newman sa narodil pred 221 rokmi 21. februára 1801. Oslovili sme kňaza Hermanna Geisslera, ktorý vedie Newmanovo centrum v Ríme. Vraví, že anglický svätec a vzdelanec zápasil s najväčšou výzvou dneška v cirkvi: liberalizmus a relativizmus v náboženstve. Cirkev v Nemecku so svojou synodálnou cestou by si podľa Geisslera mala naštudovať jeho diela, aby sa zorientovala.

Čím je John Newman aktuálny?

Ako anglikán i katolík veľa napísal o vzťahu vedy a viery, videl ich vzájomné prepojenie. Chcel, aby zbožní kňazi viac rozmýšľali a aby intelektuáli mali aspoň trochu vieru.

Druhá dôležitá vec je vývoj cirkevnej náuky – nie je balíkom, ktorý spadol z neba. Kristus založil cirkev ako rastlinu, ktorá začala rásť. Napísal o tom známu knihu Zmŕtvychvstanie pre študentov teológie. Ako náuka rastie, ako sa vyvíja, ako odlíšiť pravý a nepravý vývoj, ktorý korumpuje? To je veľmi aktuálne, napríklad celý synodálny proces v Nemecku, v ktorom nechcú vývoj, ale zmenu náuky. Newman by im mal čo povedať, pomôcť, zorientovať a korigovať ich.

Písal aj o intelektuálnej formácii a univerzite. Mal založiť univerzitu v Dubline, ktorá mala byť katolíckym Oxfordom. Jeho úvahy na túto témy vyšli ako Idea univerzity. Kto chce vedieť, aká má byť katolícka univerzita, nech si ju prečíta.

Newman sa zaoberal aj svedomím.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.