19. februára, 13:25

Šéf poslaneckého klubu OĽaNO verí v schválenie súdnej mapy, Smer poukazuje na nejednotnosť koalície

Šéf poslaneckého klubu OĽaNO verí v schválenie súdnej mapy, Smer poukazuje na nejednotnosť koalícieMária Kolíková. Foto: TASR/Jakub Kotian

Najsilnejšia vládna strana očakáva schválenie súdnej reformy v druhom čítaní. Ak neprejde, je načase, aby ministerka spravodlivosti vyvodila zodpovednosť. Podpredseda opozičného Smeru-SD pripomenul odpor proti reforme v koalícii aj v odbornej obci.

Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš verí, že reforma súdnej mapy v druhom čítaní prejde v parlamente aj so zapracovanými míľnikmi. Podpredseda parlamentu a Smeru-SD Juraj Blanár podotkol, že koalícia sa nevie dohodnúť na závažných reformách a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková pri súdnej mape nepresvedčila koaličných partnerov ani odbornú verejnosť. Mala pritom podľa neho dostatok času a je zvedavý, ako sa s tým koalícia, aj vzhľadom na termíny súvisiace s plánom obnovy, vysporiada. Uviedli to v relácii RTVS Sobotné dialógy.

„Už pri hlasovaní na vláde bola reforma intenzívne komunikovaná a my sme už vtedy dvíhali varovný prst,“ uviedol Šipoš s tým, že ministerka mala dobre počúvať výhrady partnerov a pozorne diskutovať o kompromisoch. Dodal, že v tom možno zlyhala. Postup partnerov ho neprekvapil, dopredu vnímal výhrady. Nepovažuje to za pomstu voči Kolíkovej. „Podstatné je pre mňa, ako to bude v druhom čítaní,“ uviedol. Tam bude podľa neho priestor pre zmeny, nevylúčil zapracovanie míľnikov pozmeňujúcim návrhom. Ak by ale reforma neprešla, vidí priestor aj na vyvodenie zodpovednosti ministerky. OĽaNO Kolíkovej podľa jeho slov dáva šancu.

Blanár hovorí o nedôstojnej situácii v koalícii, pretože pri každej závažnej reforme sa partneri hádajú a presúvajú termíny. Podotkol, že Kolíková už dávno nemala byť vo funkcii a Šipoš ako predseda najsilnejšieho poslaneckého klubu ju mal vyzvať na vyvodenie zodpovednosti. V súvislosti so súdnou mapou podotkol, že neprešli tri zo štyroch návrhov z balíka. Pripomenul polročnú lehotu, keď o nich nemožno v parlamente rokovať a na termíny z plánu obnovy. „Som zvedavý, ako to chcú urobiť,“ dodal s tým, že ministerka mala na prípravu dostatok času. Výsledku sa však nečuduje.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.