20. februára, 07:15

Pápež hovoril o vojne. Ľudstvo je šampiónom vo vedení vojen, sťažoval sa

Pápež hovoril o vojne. Ľudstvo je šampiónom vo vedení vojen, sťažoval sa

Pápež František sa vo svojich príhovoroch v tomto týždni sťažoval, že ľudstvo je pripútané k vojnám. Kňazov upozornil, aby sa vyhýbali šikanovaniu a dotkli sa biedy ľudí. Je tu ďalši prehľad zásadných pápežových prejavov.

Pápež František sa v najdlhšom prejave tohto týždňa prihovoril účastníkom Sympózia o kňazstve, kde bolo najmenej päť slovenských kňazov. Bol to jeden z jeho najdlhších prejavov uplynulých mesiacov, preto sa naň pozrieme bližšie.

Katolícky líder podčiarkol, že duchovní si majú byť blízki medzi sebou, ale aj k biskupovi, k ľudu a k Bohu. Vystríhal pred funkcionalizmom, keď sú spoločenstvá dobre organizované a všetko je na svojom mieste, no chýba im elán a duch. Upozornil na rozdiel medzi náboženskou praxou a duchovným životom. To prvé zahŕňa rôzne modlitby, ruženec a podobne, to druhé je osobnejšie, hlbšie, vyjadruje konkrétnu blízkosť k Bohu. Môže ísť o malé gestá, no podľa pontifika sú dôležité.

Jorge Bergoglio kňazom ďalej pripomenul, že majú byť v úzkom kontakte so skutočným životom ľudí, aby sa dotkli ľudskej biedy. Treba vidieť obetavosť, mlčanie, ale aj následky násilia, korupcie a ľahostajnosti v životoch ľudu. Práve takúto blízkosť, ktorá dokáže zahojiť rany, očakávajú veriaci od svojich pastierov, povedal argentínsky pápež.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.