18. februára, 13:26

Ako to vyzerá na bojisku proti Číne. V Litve

Ako to vyzerá na bojisku proti Číne. V LitveVilnius. Foto: Motorito/flickr.com

Vilniuské letisko ma privíta s bielym cukríkom sovietskej železničnej sta­nice. Vonku je zimná roz­práv­ka zo snehu a ľadu. Li­tovské firmy, ktoré bojujú s čínskym embargom, ukryté kdesi pod snehom.

V Európe je jedna krajina, ktorá sa pokúša o zrážku s čínskou veľmocou – maličká Litva. Odkedy tunajšia a voči Číne kritická vláda povolila Tai­wanu otvoriť diplomatické zastúpenie pod názvom „Taiwan“ vo Vi­l­ni­use, tento členský štát EÚ je vystavený zaťatej hospodárskej sile Čín­skej ľudovej republiky. Čínske colné úrady odvtedy odmietajú odbavovať tovar prichádzajúci z Litvy alebo smerujúci do Litvy. Dotklo sa to napríklad nemeckého Continentalu, ktorý v Kaunase pre­vádz­kuje exportnú fabriku, pričom Čína firmu údajne vyzvala, aby prestala po­uží­vať komponenty vyrobené v Litve. „Stojíme pri Litve,“ oznámila Eu­rópska komisia a začala zbierať dôkazy, ktoré by mohli preukázať porušenie obchodného práva zo strany Číny, ktorá je členom Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Dot­knuté firmy oficiálne mlčia, neoficiálne vyvíjajú tlak na Lit­vu, aby rýchlo vyriešila čínsky problém. Škody sú každým dňom väčšie.

Odvážne handrkovanie litovskej vlády s Ríšou stredu za­ča­lo už pred rokmi. Dva roky dozadu, bolo to počas zimy pred koronou, to ukázal jeden malý, ale nepekný incident na slávnej Hore krížov. Zaujalo ma to vtedy do takej miery, že som v januári roku 2020 špeciálne išiel na Horu krížov.

Tí, čo ste tam boli, viete, že Hora krížov vlastne nie je ho­rou, je to umelý pahorok s výškou zo­pár metrov, na ktorom sto­jí nespočetné množstvo krížov. Keď dáv­nej­šie začali štu­den­ti tie kríže počítať, vzdali to pri čísle 50-tisíc. Krátko pred vypuknutím čínskeho vírusu tam čín­s­ka turistka zba­dala kríž, ktorý velebí hnu­tie za slo­bo­­du v Hong­kongu. Vytrhla ten kríž a zaho­dila ho preč. Ako to už v našej dobe chodí, ne­chala sa pri tom točiť a dala to na Instagram.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.