Ako to vyzerá na bojisku proti Číne. V Litve

Vilniuské letisko ma privíta s bielym cukríkom sovietskej železničnej stanice. Vonku je zimná rozprávka zo snehu a ľadu. Litovské firmy, ktoré bojujú s čínskym embargom, ukryté kdesi pod snehom.
V Európe je jedna krajina, ktorá sa pokúša o zrážku s čínskou veľmocou – maličká Litva. Odkedy tunajšia a voči Číne kritická vláda povolila Taiwanu otvoriť diplomatické zastúpenie pod názvom „Taiwan“ vo Vilniuse, tento členský štát EÚ je vystavený zaťatej hospodárskej sile Čínskej ľudovej republiky. Čínske colné úrady odvtedy odmietajú odbavovať tovar prichádzajúci z Litvy alebo smerujúci do Litvy. Dotklo sa to napríklad nemeckého Continentalu, ktorý v Kaunase prevádzkuje exportnú fabriku, pričom Čína firmu údajne vyzvala, aby prestala používať komponenty vyrobené v Litve. „Stojíme pri Litve,“ oznámila Európska komisia a začala zbierať dôkazy, ktoré by mohli preukázať porušenie obchodného práva zo strany Číny, ktorá je členom Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Dotknuté firmy oficiálne mlčia, neoficiálne vyvíjajú tlak na Litvu, aby rýchlo vyriešila čínsky problém. Škody sú každým dňom väčšie.
Odvážne handrkovanie litovskej vlády s Ríšou stredu začalo už pred rokmi. Dva roky dozadu, bolo to počas zimy pred koronou, to ukázal jeden malý, ale nepekný incident na slávnej Hore krížov. Zaujalo ma to vtedy do takej miery, že som v januári roku 2020 špeciálne išiel na Horu krížov.
Tí, čo ste tam boli, viete, že Hora krížov vlastne nie je horou, je to umelý pahorok s výškou zopár metrov, na ktorom stojí nespočetné množstvo krížov. Keď dávnejšie začali študenti tie kríže počítať, vzdali to pri čísle 50-tisíc. Krátko pred vypuknutím čínskeho vírusu tam čínska turistka zbadala kríž, ktorý velebí hnutie za slobodu v Hongkongu. Vytrhla ten kríž a zahodila ho preč. Ako to už v našej dobe chodí, nechala sa pri tom točiť a dala to na Instagram.
(viac…)