23. februára, 09:20

Minister vnútra zostáva vo funkcii. Mikulca podržala koalícia

Minister vnútra zostáva vo funkcii. Mikulca podržala koalíciaRoman Mikulec a Robert Fico. Foto: TASR/Jakub Kotian

AKTUALIZOVANÉ Opozícii sa opätovne nepodarilo odvolať ministra vnútra. Po trojdňovej diskusii napokon nezhromaždila dostatok hlasov na zosadenie Romana Mikulca. Za jeho odvolanie hlasovali aj dvaja koaliční poslanci, Peter a Adriana Pčolinskí zo Sme rodina.

Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredajšom hlasovaní podržali vo funkcii ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO). Za návrh na jeho odvolanie hlasovalo len 50 zo 126 prítomných poslancov. Proti bolo 62, zdržalo sa 13 zákonodarcov a jeden nehlasoval.

Za Mikulcov koniec vo funkcii hlasovali okrem opozičných poslancov aj predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský a poslankyňa Adriana Pčolinská (Sme rodina). Ostatní poslanci za Sme rodina sa zdržali alebo neboli na hlasovaní prítomní.

Diskusia o odvolávaní ministra trvala takmer tri dni, začala sa ešte v piatok (18. 2.). Vystúpili v nej viacerí rečníci. V úvode rečnili okrem lídra Smeru-SD aj líder OĽaNO a vicepremiér Igor Matovič, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková i Mikulec. Utorku (22. 2.) dominovali vystúpenia opozície. Poslanci Smeru-SD postupne čítali z uznesenia GP.

Koalícia pri opozičnom návrhu na odvolávanie ministra vnútra Romana Mikulca z funkcie neodpovedala na podozrenia týkajúce sa konania vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Opakuje len, že prepisy odposluchov ukazujú „neformálne rozhovory“. Povedal to poslanec NR Ľubomír Vážny (Smer-SD) počas diskusie v pléne.

STREDA

„Chápem, že emóciami a s podstatou tejto schôdze nesúvisiacimi nezmyslami chcú zakryť meritum schôdze. Doteraz neodpovedali na kauzu ako zneužívanie štátnej moci,“ kritizoval Vážny koalíciu. Mikulec podľa neho vo svojom rezorte pripustil také prečiny, ktoré sú za hranou a jeho kompetenciami.

Koalícia podľa Vážneho túto kauzu výrazne zľahčuje a zametá pod koberec. „Každé vládne vyjadrenie sa začína a končí kritikou toho, čo urobil Smer za posledných 12 rokov,“ skonštatoval poslanec. Dodal, že táto vláda za dva roky predvádza hádky, nezvládla pandémiu ani finančnú podporu.

Podobne to vidí jeho stranícky kolega Boris Susko. Pripomenul, že vyšetrovatelia NAKA sú orgánmi činnými v trestnom konaní a nemožno to zľahčovať a hovoriť o súkromnej neformálnej komunikácii. „Nie sú to súkromné osoby, ktoré sa neformálne bavia o niečom pri pive alebo pri káve. Sú to osoby, zástupcovia štátu, ktorí rozhodujú o právach a právom chránených záujmoch fyzických a právnických osôb,“ podotkol. Upozornil, že ak budeme takéto konanie akceptovať, neskôr sa to môže stať hocikomu. „Kde máme záruku, že vyšetrovatelia NAKA takýmto spôsobom nepostupovali a nebudú postupovať voči ktorémukoľvek občanovi SR,“ podotkol.

Poslanci Smeru pokračujú aj v stredu v postupnom čítaní z uznesenia Generálnej prokuratúry (GP) SR v trestnej veci obvinenej skupiny vyšetrovateľov NAKA zo zneužívania právomocí verejného činiteľa. Diskusia k odvolávaniu pokračuje tretí deň.

Poslanci budú o návrhu na odvolanie ministra vnútra Mikulca z funkcie hlasovať v stredu o 17.00 h. V pléne NR SR to oznámil predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).

UTOROK

Schôdza sa začala v piatok (18. februára). V diskusii vystúpili opoziční poslanci Robert Fico a Boris Susko (obaja Smer-SD), ale aj líder OĽaNO a vicepremiér Igor Matovič, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková i Mikulec.

Mimoriadne rokovanie o odvolávaní inicioval Smer-SD s podporou nezaradených poslancov. Mikulec podľa predsedu Smeru Roberta Fica riadil činnosť obvinených vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Šéf strany tvrdí, že minister o tom nielen vedel, ale aj riadil vyšetrovateľov, ktorí „spáchali trestný čin sabotáže, zneužívania právomoci verejného činiteľa, marenia spravodlivosti“. Fico hovoril o „organizovanej skupine“, ktorej úlohou malo byť „pozatvárať celú opozíciu“. Mikulec obvinenia odmieta.

Ministra vnútra v piatok okrem OĽaNO podporila aj Kolíková. Šéf Sme rodina a parlamentu Boris Kollár povedal, že jeho hnutie sa nebude pridávať k opozícii a nebude odvolávať Mikulca. Dodal však, že voči nemu majú veľa nezodpovedaných otázok, na ktoré čakajú odpovede.

Pellegrini: Mikulec vo funkcii zlyhal, demokracia je ohrozená mocensky

Odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca by bolo prvým krokom k tomu, aby sa mohla demokracia opäť nadýchnuť. Skonštatoval to expremiér poslanec Národnej rady NR SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) v diskusii v parlamente k návrhu na odvolanie Mikulca z funkcie. Tvrdí, že zámerom súčasnej vlády nie je politicky zničiť opozíciu, ale ju pozatvárať, a to za každú cenu.

„Demokracia nie je ohrozená len politicky, ale aj mocensky,“ vyhlásil Pellegrini s tým, že Mikulec zlyhal vo svojej funkcii. Práve rezort vnútra by mal podľa Pellegriniho garantovať zákonnosť a práva pre občanov. Podotkol, že v súčasnosti však dochádza k porušovaniu ľudských práv. „Matovič, Mikulec a Lipšic nechcú opozíciu politicky zničiť, oni ju chcú zavrieť. Za každú cenu,“ uviedol expremiér. Hovorí o manipulácii vyšetrovania a uprednostňovaní osobnej pomsty zo strany vlády.

Počas vystúpenia kritizoval aj médiá. Tie si podľa neho prestávajú plniť svoju úlohu strážneho psa demokracie. Namietal i kroky vlády v boji s pandémiou, hovoril o potláčaní ľudských práv. Negatívne vníma i to, že nebolo vyhlásené referendum o predčasných voľbách a že koalícia odmietla v parlamente aj zmenu Ústavy SR, ktorá by to umožnila. Vládna koalícia podľa jeho slov poprela zásadu, že nositeľom moci je ľud.

Šefčík: Mafia prerástla do predchádzajúcej vlády

Radovan Kazda (SaS) pripomenul, že o tri dni to budú štyri roky, odkedy sa spoločnosť dozvedela o vražde novinára a jeho snúbenice. Práve to bol podľa neho dôkaz rozkladu a toho, že mafia prerástla do vlády. „Vtedy bol dôvod na predčasné voľby,“ vyhlásil s tým, že vtedajšia vláda „vajatala“, neschválila predčasné voľby, nerozpustila parlament a tri týždne sa čakalo na zmenu premiéra. Súčasná vláda podľa neho dokáže viesť boj s pandémiou aj napriek „vajatavým a antivaxerským postojom opozície“.

Marek Šefčík (OĽaNO) reagoval, že v súčasnosti vypovedajú viacerí ľudia, ktorí boli súčasťou systému minulej vlády, o tom, ako oni bojovali proti vtedajšej opozícii.

Predseda opozičného Smeru Fico procedurálnym návrhom požiadal o prítomnosť ministra Mikulca, ktorý sa v sále nenachádza. Rovnako požiadal o zvolanie poslaneckého grémia v súvislosti s niektorými výrokmi ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) ešte z piatka (18. februára) voči podpredsedovi parlamentu Jurajovi Blanárovi (Smer-SD), ktorý počas jeho vystúpenia viedol schôdzu.

Saková: Ministrovi vnútra sa rozpadá jeho rezort pod rukami

Ministrovi vnútra Mikulcovi sa rozpadá jeho rezort pod rukami. Vyhlásila to poslankyňa NR SR a exministerka vnútra Denisa Saková (Hlas-SD) počas utorkovej diskusie k pokusu o odvolávanie Mikulca z funkcie. Hovorí o chaose a anarchii. Vládna koalícia sa podľa nej zubami-nechtami drží pri moci a je jej jedno, či jej nominanti zvládajú úlohy. Kritizovala napríklad vysvetlenie rozpustenia vyšetrovacieho tímu Oblúk, ktorého súčasťou boli pracovníci úradu inšpekčnej služby.

Saková pochybuje o úmysloch Mikulca, tvrdí, že jeho práca má tragické výsledky. „Stav a obraz tohto rezortu vo verejnosti a v médiách je asi najtragickejší za posledných 30 rokov a čoraz častejšie sa k tomu pridávajú slová, ako chaos a anarchia,“ povedala Saková.

Denisa Saková. Foto: TASR/Pavol Zachar

Kritiku na Mikulca adresuje na základe zverejnených odposluchov niektorých príslušníkov Policajného zboru získanými policajnou inšpekciou. „Informácie, ktoré z nich odzneli, usvedčili nielen príslušníkov Policajného zboru, ale aj ich prepojenie a komunikáciu s vedením ministerstva vnútra,“ povedala poslankyňa. Odmieta vysvetlenie koalície, že šlo len o bežnú komunikáciu vyšetrovateľov. „Začali písať vymyslené úradné záznamy,“ dodala s tým, že sa to dialo pod dozorom prokurátora.

Rozpustenie tímu Oblúk bolo podľa nej zahalené zaujímavým rúškom tajomstva. Šéf polície Štefan Hamran podľa nej povedal, že za rozhodnutím sú slabé kapacity na inšpekcii, namiesto toho, aby toto rozhodnutie riadne odôvodnil.

Pčolinský o rozpustení tímu Oblúk: Bol som prekvapený, že došlo k takémuto kroku

Šéf poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský povedal, že Sakovej vystúpenie bolo „príliš diplomatické“. Reagoval na jej slová o rozpustení tímu Oblúk. „Bol som veľmi prekvapený, že došlo k takémuto kroku. Dva roky tu počúvam o rozviazaných rukách. Tím na inšpekcii ‚makal‘ vo veľkom rozsahu, potom nerozumiem, prečo bol rozpustený. Keď má polícia rozviazané ruky, nech vyšetruje. Lenže zjavne sa nepáčila cesta, ktorou sa inšpekčný tím vybral, respektíve, čo zistil. Ak tu máme legálne odposluchy schválené súdom, ak tu máme odposluchy realizované Slovenskou informačnou službou, nerozumiem, prečo tím Oblúk musel byť rozpustený,“ vyhlásil.

Sakovej kolega, poslanec Erik Tomáš (nezaradený) ,skonštatoval, že prepisy odposluchov odhaľujú „strašné veci“, pričom jediný účel je podľa neho zničiť opozíciu.

Blanár čítal z uznesenia GP, podľa Takáča mal Mikulec dávno sám odstúpiť

Podpredseda NR SR Juraj Blanár (Smer-SD) v pléne čítal z uznesenia Generálnej prokuratúry (GP) SR v trestnej veci obvinenej skupiny vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zo zneužívania právomocí verejného činiteľa. Súčasne kritizoval neúčasť členov vlády v parlamente.

Blanár namietal okrem iného piatkové (18. 2.) vystúpenie ministra financií Matoviča, ktorý predniesol stanovisko vlády. Tvrdí, že sa bál reakcií vo faktických poznámkach, preto chcel na prezentovanie vlastného názoru zneužiť poverenie na prednesenie stanoviska vlády. Kritizoval i vystúpenie šéfky rezortu spravodlivosti Márie Kolíkovej. „Ministerka spravodlivosti prišla obhajovať nespravodlivosť. Takáto je vizitka spravodlivosti na Slovensku,“ podotkol Blanár s tým, že Kolíková sa chcela zaliečať koalícii potom, ako jej neprešla väčšia časť reformy súdnej mapy.

Kritizoval i postoj prezidentky, ktorá po obžalobe vyšetrovateľov reagovala, hoci šlo o živú vec, a naopak, po výzve a otázkach opozície na názor k uzneseniu generálnej prokuratúry opozícii podľa Blanárových slov odkázala, že sa nebude stretávať k živým veciam.

Podpredseda Smeru-SD Richard Takáč podotkol, že po všetkých podozreniach o aktuálnej situácii v polícii mal Mikulec dávno odstúpiť aj sám. Takáč hovoril najmä o vynucovaní výpovedí v rôznych kauzách a o ďalších praktikách vyšetrovateľov NAKA.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) informoval, že na 14.00 h zvoláva poslanecké grémium. Líder Smeru-SD Robert Fico chce, aby sa na ňom zaoberali odsúdením vyjadrovania Matoviča na adresu Blanára. Navrhol tiež, že by sa mal Matovič podpredsedovi parlamentu ospravedlniť za svoje piatkové slová.

Boris Kollár. Foto: TASR/Jakub Kotian

Pčolinský bude hlasovať za odvolanie Mikulca z funkcie ministra vnútra

Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský bude hlasovať za odvolanie Romana Mikulca z funkcie ministra vnútra. Mikulec je nominantom OĽaNO. Pčolinský novinárom povedal, že má niekoľko otázok, na ktoré nedostal odpoveď. Pýta sa, kam sa za dva roky posunul rezort vnútra. Mikulca nepovažuje za schopného ministra.

„Rád by som vedel, či minister dokáže vymenovať, v ktorých konkrétnych oblastiach sa rezort posunul dopredu. Kde je reforma polície, o ktorej počúvame dva roky? Sú tu aj otázky, ktoré vyplynuli z uznesenia generálnej prokuratúry, čiže tam sú tiež zaujímavé veci, na ktoré by som rád vedel odpoveď,“ povedal Pčolinský v utorok novinárom.

Zatiaľ nevie, či sa poslanci dostanú k hlasovaniu ešte počas utorka. O svojom postoji informoval premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) aj šéfa OĽaNO a Matoviča. Pčolinský si myslí, že drvivá väčšina poslancov Sme rodina sa pri hlasovaní zdrží.

Kollár vyzval k slušnosti v pléne a diskusii bez urážok

Predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) vyzval poslancov i členov vlády, aby sa počas diskusie správali slušne, neurážali sa a šli príkladom ľuďom. Uviedol to na utorkovom poslaneckom grémiu. Zároveň odsúdil akékoľvek invektíva a napádanie ktoréhokoľvek podpredsedu parlamentu či poslanca. Deklaroval, že takéto konanie sa nebude viac tolerovať.

„Vyzývam všetkých poslancov naprieč politickým spektrom, rovnako to platí aj pre vládu SR, pre každého ministra, aby sme pri rokovaní, pri predkladaní zákonov alebo v rozprave dodržiavali elementárnu slušnosť, aby sme sa neurážali, nenadávali si a aby sme šli príkladom ľuďom,“ vyhlásil Kollár.

Žiak si myslí, že prepisy odposluchov sa prezentujú manipulatívne

Prepisy odposluchov uvedené v uznesení Generálnej prokuratúry (GP) SR týkajúcom sa vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) môžu byť prezentované manipulatívne a vytrhávané z kontextu. Myslí si to poslanec NR SR Miroslav Žiak (SaS).

Žiak odmieta, že by si vyšetrovatelia mali vymýšľať uznesenia. Takisto čítal z uznesenia GP SR v trestnej veci obvinenej skupiny vyšetrovateľov NAKA zo zneužívania právomocí verejného činiteľa. Tvrdí, že prokuratúra niektoré pasáže označila za nezrozumiteľné. „Má to vraj poukazovať, že vyšetrovatelia si napísali do uznesenia, čo chceli,“ skonštatoval Žiak. V skutočnosti podľa neho v odposluchoch odznelo, že „uznesenie o začatí nie je list Ježiškovi, že si tam píšeme, čo chceme“. Myslí si, že keď sa prokuratúre niečo nehodilo, označili to ako nezrozumiteľné slová. Poslanci Smeru-SD vo svojich vystúpeniach počas utorka čítali pasáže z uznesenia GP SR.

Miroslav Žiak. Foto: TASR/Martin Baumann

Poslanec Boris Susko (Smer-SD) po Žiakovom prejave poznamenal, že ťažko diskutovať s niekým, kto celý svoj prejav „bohapusto klame“. Generálna prokuratúra podľa neho potvrdila opodstatnenosť a zákonnosť vzneseného obvinenia voči tzv. elitným vyšetrovateľom. Žiak preto podľa neho nemôže povedať, že z odposluchov nevyplýva trestná činnosť.

Poslanec Smeru-SD Richard Takáč Žiakovi odkázal, že sa vo svojom vystúpení nijak nedotkol toho, čo v skutočnosti na schôdzi riešia, a to odvolávania ministra a „zásadných zistení z legálnych odposluchov vyšetrovateľov NAKA“. Dodal, že cítil pocit prenesenej hanby.

Do diskusie k odvolávaniu Mikulca sa prihlásilo ďalších 18 rečníkov

Ďalších 18 poslancov NR SR sa chce zapojiť do diskusie k návrhu na odvolanie ministra vnútra Mikulca. Prihlásili sa do nej ústne v utorok podvečer. Ústne prihlásení rečníci majú podľa rokovacieho poriadku čas na vystúpenie najviac desať minút. Poslanci môžu reagovať faktickými poznámkami, jedna môže trvať najviac dve minúty.

Hocikedy môžu požiadať o slovo členovia vlády, premiér, podpredsedovia a predseda NRSR. Predseda vlády a šéf parlamentu môžu rečniť bez obmedzenia, podpredsedovia parlamentu a členovia vlády najviac 20 minút. „V prípade prerokovania návrhu na vyslovenie nedôvery členovi vlády dĺžka rečníckeho času tohto člena vlády nie je obmedzená,“ hovorí rokovací poriadok NR SR.

Poslanci NR SR prerušili utorkové rokovanie. V diskusii k návrhu na odvolanie ministra Mikulca budú pokračovať opäť v stredu (23. februára) ráno. Prihlásených je ešte viac ako desať rečníkov.

V závere dňa pokračoval podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD) v čítaní uznesenia Generálnej prokuratúry (GP) SR v trestnej veci obvinenej skupiny vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zo zneužívania právomocí verejného činiteľa. Čítať ho začali poslanci Smeru-SD už dopoludnia a pokračovali v tom počas dňa vo svojich vystúpeniach.

PIATOK

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) je len panák a poskok ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO), rozkaz je zničiť politickú opozíciu. Vyhlásil to v piatok 18. februára líder Smeru-SD Robert Fico v pléne Národnej rady (NR) SR pri predkladaní návrhu na odvolanie Mikulca z funkcie. Hovorí o zneužívaní trestného práva v politickom boji, poukázal na viaceré kauzy spájané s ministrom vnútra.

„My ho považujeme za panáka, figúrku, ktorá robí špinavú robotu,“ uviedol Fico na adresu Mikulca s tým, že koalícia sa snaží od začiatku urobiť zo Smeru zločineckú skupinu. Tvrdí, že sa pritom od začiatku cielene rozhodla ísť cestou zneužívania trestného práva, aby ktokoľvek, na koho ukážu prstom, bol obvinený, zadržaný a vzatý do väzby.

Poukázal aj na rozhodnutia Ústavného súdu SR o porušení práv ľudí v niektorých prípadoch. Koalícii povedal, nech si veľmi dobre zapamätá, čo urobila bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi. Podľa Fica ho do väzenia ho dostali ich „nohsledi“. Pripomenul podozrenia z existencie skupiny v rámci orgánov činných v trestnom konaní, ktorá mala manipulovať vyšetrovania viacerých káuz. Hovoril o zásahoch do vyšetrovania či o jeho marení a nadužívaní inštitútu väzby.

Fico hovorí o megaškandále Mikulca

Súčasná koalícia podľa Fica stráca dôstojnosť okrem iného aj v „megaškandále Mikulca“. „Tento škandál má dva rozmery – prvý je, že nikdy v histórii moderného Slovenska nebolo takto zneužívané trestné právo na politické účely, ale rovnako má rozmer v tom, že nikdy médiá takto neodignorovali škandál zneužívania trestného práva voči opozícii,“ uviedol líder Smeru. Skonštatoval, že klamstvá o súčasnej opozícii, ako napríklad „vymyslené účty na Belizé“ a podobne šírili médiá a neskôr sa to odrazilo aj na volebnom výsledku.

Šéf Smeru v uplynulých dňoch citoval z legálnych odposluchov vyšetrovateľov NAKA. Prepisy podľa Fica predstavujú dôkazy o organizovanej trestnej činnosti štyroch vyšetrovateľov NAKA. Opozičná strana tvrdí, že podľa odposluchov minister vnútra so svojimi podriadenými riešil spôsob odstránenia vyšetrovateľky Diany Santusovej z Úradu inšpekčnej služby (ÚIS), ktorá riešila vyšetrovateľov NAKA.

Kritizoval Čaputovú, Lipšica i médiá

Fico namieta slová koalície o tom, že polícia má voľné ruky. Pýta sa, ako ich môže mať voľné, keď policajti dostávajú pokyny od konkrétnych ľudí. Zároveň kritizoval i špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, pripomenul otázky o jeho bezpečnostnej previerke, ktorú mal získať nezákonne. Okrem toho kritizoval prezidentku SR Zuzanu Čaputová. Uviedol, že o všetkom vedela a postavila „za zločincov NAKA“ a bránila ich pred stíhaním a väzbou.

Predstavitelia Smeru sa chceli tento týždeň s prezidentkou stretnúť po zverejní uznesenia generálnej prokuratúry. Tá však stretnutie odmietla s poukázaním na to, že do živých veci nepôjde. Fico v piatok povedal, že keď sa zastala vyšetrovateľov NAKA, „vtedy to pre vás živá vec nebola“.

Fico kritizoval aj médiá, že „píšu o blbostiach a nezmysloch“ a základné veci tohto štátu ignorujú.

Matovič Ficovi: Že sa nehanbíte, vy tu idete moralizovať

Vlády pod vedením šéfa Smeru Fica rozkradli za 12 rokov miliardy eur, vytvorili megastroj korupcie, vydali vedenie NAKA do rúk mafie. Vyhlásil to vicepremiér a líder OĽANO Igor Matovič počas diskusie v NR SR k pokusu o odvolávanie ministra Mikulca z funkcie. Ficovi odkázal, že urobí všetko pre to, aby sa nevrátil k moci. Opýtal sa ho tiež, či sa nehanbí moralizovať a ukazovať prstom na statočných vyšetrovateľov NAKA.

Smer zvolal schôdzu na odvolávanie Mikulca, pretože si myslí, že mal ovplyvňovať vyšetrovateľov NAKA. Matovič si zastal týchto vyšetrovateľov. Kritizoval Fica, že ich považuje za zločincov. Myslí si, že Fico chce svojím konaním odkázať desiatkam ľudí, ktorí sú vyšetrovaní zo zločinov, že sa vráti a postará sa o nich. „Urobíme všetko preto, aby sa mafia k moci viac nevrátila,“ skonštatoval a odporučil bývalým funkcionárom z čias Ficových vlád, aby začali svedčiť.

Fico urobil podľa Matoviča zo Slovenska obrovský nástroj megakorupcie, spomenul napríklad bývalú štátnu tajomníčku Moniku Jankovskú, ktorá mala „za kabelky predávať rozsudky“. Líder OĽaNO tiež Ficovi vyčítal, že vytvoril systém, v ktorom mohol niekto zabiť novinára za to, že sa mu nepáčia jeho články. „Že sa nehanbíte, vy tu idete moralizovať, vy tu idete niečo hovoriť,“ vyhlásil s tým, že Fico nemá žiadnu mieru sebareflexie.

Igor Matovič. Foto: TASR/Pavol Zachar

„Kradli ste ako po nebohom. Ak by ste nekradli, mali by sme plné sýpky. Dostali sme do ruky vládu a riziko, že nebudeme mať na vyplatenie dôchodkov, takto ste spravovali tento štát,“ odkázal Matovič šéfovi Smeru. „Namiesto toho, aby ste čakali, kým začne ďalší váš človek svedčiť proti vám, pokúšate sa lámať dejiny cez koleno,“ dodal s tým, že koalícia podľa neho dovládne. „Aj keď vyzeráme ako kozľa tri hodiny po pôrode, ktoré sa ledva drží na nohách, my to ustojíme,“ doplnil.

Kritizoval tiež mienkotvorné médiá, že útočia na OĽaNO, ktoré vyhralo voľby. Naznačuje, že by chceli mať v parlamente Progresívne Slovensko (PS), ktoré však vo voľbách neuspelo. Varuje, že ak by sa strany ako PS dostali do parlamentu, presadzovali by napríklad registrované partnerstvá a nedávali by dôraz na boj proti korupcii.

Nezaradený poslanec Erik Tomáš reagoval, že Matovičova reč ich len utvrdzuje v podozrení, že ťahá nitkami a ovplyvňuje prokuratúru a políciu v neprospech opozície. Jeho kolega Matúš Šutaj Eštok označil Matovičov prejav za slabý a veľmi nervózny.

Mikulec: Neovplyvňoval som vyšetrovateľov, sú to fabulácie a prekrúcanie

Minister vnútra Mikulec odmieta, že by niekedy ovplyvňoval vyšetrovateľov. Ide podľa neho o fabulácie. Vyhlásil to v pléne NR SR počas diskusie k návrhu na jeho odvolanie. Podčiarkol, že neexistuje jediný dôkaz a ani vyšetrovanie ÚIS nepotvrdilo podozrenia z manipulácie vyšetrovania tak, ako o tom hovorí opozícia.

„Vypočul som si kopu klamstiev, na moje odvolávanie v parlamente som si už zvykol, beriem to ako taký parlamentný folklór,“ poznamenal Mikulec. Odmieta, že by ovplyvňoval vyšetrovanie NAKA, pre čo ho chcú odvolávať. Opozičným poslancom ide podľa neho o to, aby fabuláciami, klamstvami, prekrúcaním faktov a vytrhávaním z kontextu mohli zmiasť verejnú mienku a zmariť snahy očistiť spoločnosť od korupčného správania.

Kritizoval opozičných poslancov, príkladom ich fungovania vo vláde bolo podľa neho cudzopasenie na verejnom majetku, rozkrádanie, ako aj systém „našich ľudí“, v ktorom rozhodovali, koho budú a nebudú trestne stíhať. Dodal, že o tom dnes svedčia viacerí, ktorí mali konkrétne zadania podľa toho, ako si to „šéf“ prial. Podotkol, že slovom „šéf“ označovali lídra Smeru Fica.

Čo sa týka vyšetrovateľov obviňovaných z manipulácie či marenia vyšetrovania podotkol, že v polícii fungujú desiatky rokov, rozložili viaceré mafiánske skupiny a desiatky páchateľov si vďaka nim odpykáva tresty. „Keď rozložili mafiánske skupiny, tak ich bývalá vláda ospevovala,“ poznamenal s tým, že zmena nastala, keď sa členovia rôznych skupín a štátnych organizácií začali priznávať a vypovedať o prepojeniach bývalej vlády a im blízkych ľudí.

Roman Mikulec. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Nemyslí si, že v polícii prebieha boj, aktuálne sa podľa neho bojuje o charakter štátu, či budeme demokratickou alebo opäť „mafiánskou krajinou“. Na margo inšpekčnej služby uviedol, že jej prácu v minulosti nepovažuje za svetobornú. V súčasnosti podľa neho pracuje a postúpili jej aj správu Slovenskej informačnej služby o podozreniach z ovplyvňovania vyšetrovaní. Tvrdí, že inšpekcia vynaložila na prešetrenie podozrení maximálne úsilie. Neexistuje podľa neho dôkaz o krivení spravodlivosti, ako sa to opozícia snaží podsúvať, čo majú potvrdzovať aj rozhodnutia súdov.

Marián Saloň (Smer-SD) tvrdí, že opozícia čerpá z uznesenia Generálnej prokuratúry SR. Odmieta Mikulcove slová, že by šlo len o tvrdenia opozície. Richard Takáč (Smer-SD) zase s Mikulcom nesúhlasí, že nahrávky vyšetrovateľov sú len drsná komunikácia chlapov, ktorí dlhé roky vyšetrujú najhoršie zločiny.

Ján Podmanický (nezaradený) skonštatoval, že Mikulec sa snažil bagatelizovať a relativizovať zverejnené dôkazy. „Je to len márny pokus niečo schovať pod koberec,“ uviedol.

Kolíková: Mikulec má moju podporu, robí účinné kroky v boji proti korupcii

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) je asi prvým ministrom, u ktorého neexistujú pochybnosti o tom, že by zasahoval do práce polície či vyšetrovateľov. Neprekračuje svoje kompetencie, polícii uvoľnil ruky a robí účinné kroky v boji proti korupcii. Vyhlásila to ministerka spravodlivosti Mária Kolíková počas diskusie v pléne Národnej rady (NR) SR. Mikulec má jej plnú podporu. Poslanec Ondrej Dostál (SaS) doplnil, že všetci poslanci SaS podporia ministra v hlasovaní.

„Robí kroky, ktoré sú jednoznačne účinné v boji proti korupcii, a preto je teraz odvolávaný,“ povedala o Mikulcovi Kolíková. Korupčné kauzy spojené s bývalými vládami prerástli podľa nej do najvyšších politických špičiek, „osobitne opozície, a to Smeru a Hlasu“. Musia byť podľa nej riadne vyšetrené a dostať sa pred súd.

Ak obhajoba spochybňuje nejaký dôkaz, je tu podľa Kolíkovej súd, aby sa s tým vyrovnal. „Súdy môžu urobiť iba vtedy trestnú zodpovednosť, ak polícia urobí potrebné kroky a je vznesené obvinenie a ak prokuratúra vznesie obžalobu. Inak súd nemôže vyvodiť zodpovednosť voči nikomu ani ničomu, preto je kľúčové, aby polícia konala účinne a efektívne v boji proti najhorším korupčným kauzám,“ dodala. Podľa Kolíkovej neexistuje policajt, ktorý by naznačil, že minister prekračuje svoje kompetencie.

Šéf opozičného Smeru Fico kritizuje obhajobu ministra. Ten je podľa neho stále podozrivý z korupcie. Tvrdí, že viacerí svedkovia hovorili o úplatku pre Mikulca vo výške 100-tisíc eur. Podobné podozrenia voči nemu mali byť ešte z čias, keď pôsobil vo vojenskom spravodajstve. Poznamenal, že ho v pléne obhajuje zaujímavá skupina ľudí, lídra OĽaNO Matoviča označil za daňového podvodníka a pripomenul aj údajné prešľapy Kolíkovej. Títo ľudia majú podľa Fica čo najmenej hovoriť o transparentnosti a spravodlivosti.

Kollárovo Sme rodina Mikulca odvolávať nebude

Predseda parlamentu a Sme rodina Boris Kollár v piatok popoludní skonštatoval, že jeho hnutie sa nebude pridávať k opozícii a nebude odvolávať ministra Mikulca. Dodal však, že voči nemu majú veľa nezodpovedaných otázok, na ktoré čakajú odpovede.

Piatkovú diskusiu v pléne ukončili poslanci vystúpením Borisa Suska (Smer-SD). Ten pripomenul kompetencie ministra vnútra v súvislosti s Policajným zborom (PZ) a potrebu vyvodiť politickú zodpovednosť v prípade závažných podozrení zo zneužívania práva a manipulácie vyšetrovaní viacerých káuz. Tvrdí, že vyšetrovatelia NAKA) chceli zlikvidovať tím inšpekcie, ktorý mal preverovať podozrenia z ich marenia vyšetrovaní.

Mikulec podľa Suska nesie plnú politickú zodpovednosť za viaceré kauzy a keďže ju sám nevyvodil, je povinnosťou opozície iniciovať jeho odvolávanie. Podotkol, že na zisťovanie, či vznikla trestnoprávna zodpovednosť, sú tu orgány činné v trestnom konaní.

Mimoriadna schôdza k odvolávaniu ministra Mikulca sa v piatok skončila o 14:00 hodine, pokračovať v diskusii sa bude v utorok 22. februára. Písomne je ešte prihlásených 15 rečníkov.

(tasr, sita)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.