19. februára, 12:23

Týždeň v Ríme: Kardinál Ouellet hovoril o hrubých chybách a zločinoch nehodných služobníkov

Týždeň v Ríme: Kardinál Ouellet hovoril o hrubých chybách a zločinoch nehodných služobníkovKardinál Marc Ouellet. Foto: TASR/Martin Baumann

Pápež reorganizoval svoj najdôležitejší úrad. V Ríme sa slávnostne stretli Slováci, Slovania i východní kresťania. Bolo ďalšie pojednávanie v rámci maxiprocesu s kardinálom Becciuom a inými. Diskutovalo sa aj o kňazstve a zneužívaní v cirkvi.

Pápež František tento týždeň reorganizoval svoj najdôležitejší úrad: Kongregáciu pre náuku viery. Zároveň upravil kánonické právo smerom k väčšej autonómii miestnych cirkví.

Kongregácia pre náuku viery sa rozdelí na sekciu pre náuku a pre disciplínu. Obe budú mať vlastného tajomníka. K sekcii pre náuku náleží úrad, ktorý skúma manželské kauzy. Druhý úsek sa bude zaoberať deliktom vyhradeným pre toto dikastérium vrátane zneužívania maloletých zo strany kňazov. Ustanovuje to apoštolský list vo forme motu proprio s názvom Fidem servare (Verne slúžiť). Zmeny ešte pred zverejnením avizoval taliansky portál.

Rozdielne názory

Ide skôr o formálnu zmenu, no vatikanisti nepochybujú, že reorganizácia priamo súvisí s dlhoočakávanou apoštolskou konštitúciou (ústavou). Má sa volať Praedicate Evangelium a jej cieľom je reformovať Rímsku kúriu. Niektorí v najnovšej pápežovej úprave vidia zoštíhlenie a väčšiu efektivitu, iní komentátori, naopak, snahu odsunúť náuku na vedľajšiu koľaj v prospech väčšej pozornosti voči kauzám pedofílie v cirkvi.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.