18. februára, 12:09

Čína plánuje do konca roka dokončiť vesmírnu stanicu. V počte letov do vesmíru prekoná vlastný rekord

Čína plánuje do konca roka dokončiť vesmírnu stanicu. V počte letov do vesmíru prekoná vlastný rekordIlustračná fotografia. Foto: TASR/AP

Výskum vesmíru sa stal za posledné roky významnou doménou Číny. Po úspechoch, akými je vyslanie prieskumného vozidla na odvrátenú stranu Mesiaca, plánuje ázijská veľmoc do konca tohto roka dokončiť svoju vesmírnu stanicu. Tému prináša Štandard v pravidelnej rubrike, v ktorej pre svojich čitateľov vyberá zaujímavosti zo zahraničných médií.

Ambiciózny plán Číny vypustiť do kozmického priestoru vlastnú stanicu sa môže naplniť už tento rok. Kozmická stanica Tchien-kung, čo v preklade znamená nebeský palác, sa skladá z niekoľkých modulov, ktoré sú postupne pripájané.

Minulý rok sa do vesmíru dostal základný modul Tchien-che. Tento rok sa plánuje pripojenie ďalších dvoch Wen-tchien a Meng-tchien. Moduly sú dizajnované na laboratórne účely a prácu výskumníkov. Napriek tomu sa technickým vybavením ráta aj s pohybom kozmonautov vo voľnom vesmíre, ako informuje Daily Mail.

Dokončenie stanice si bude vyžadovať viacero raketových letov. Minulý rok sa ich z Číny uskutočnilo 55, tento rok krajina plánuje svoj rekord prekročiť o päť ďalších letov. V minulosti boli v tejto oblasti dominantné Spojené štáty americké, ktoré dokázali do vesmíru vyslať v priebehu jedného roka 48 letov. Ambíciu na veľké počty raketových letov má aj súkromná spoločnosť SpaceX, ktorá chce vysielať raketu do vesmíru každý týždeň.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.