17. februára, 16:33

Cez Slovensko sa presúva 2-tisíc amerických vojakov. S našou armádou budú cvičiť na Lešti a Sliači

Cez Slovensko sa presúva 2-tisíc amerických vojakov. S našou armádou budú cvičiť na Lešti a SliačiPresun amerického vojenského konvoja. Ilustračné foto: TASR/Pavel Neubauer

Cez Slovensko sa v týchto dňoch presúva približne 2-tisíc príslušníkov amerických ozbrojených síl spolu s asi 600 kusmi bojovej a zabezpečovacej techniky. Ich cieľom je vojenské cvičenie Saber Strike 22, ktoré sa uskutoční od 1. do 14. marca v priestoroch Centra výcviku Lešť, posádkového cvičiska Levice a letiska Sliač. Ako informovali Ozbrojené sily (OS) SR, Američania budú cvičiť s takmer 1 300 slovenskými vojakmi. Prestávku v presunoch trávili vojaci na leteckej základni Kuchyňa.  

Podľa polície môžu kolóny vojenskej techniky z Českej republiky prechádzať cez Bratislavský, Trnavský, Nitriansky a Banskobystrický kraj. Sprevádzané budú hliadkami polície. „Z dôvodu eliminácie rizika vzniku kolíznych situácií je presun plánovaný v časoch, keď je intenzita cestnej premávky najnižšia,“ uviedla polícia na sociálnej sieti s upozornením na možné dopravné obmedzenia.

Cieľom Saber Strike je preveriť spoločnú pripravenosť na rýchle a efektívne presuny spojeneckých jednotiek v zimných podmienkach, vedenie obranných operácií a ich komplexnú logistickú podporu. Ako deklaroval rezort obrany, cvičenie je dlhodobo plánovanou aktivitou slovenských a aliančných ozbrojených síl a nemá žiadny súvis so stúpajúcim napätím na ukrajinsko-ruskej hranici či s nedávno schválenou dohodou o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi.

Cvičenie sa koná takmer po dvoch rokoch príprav. „Je plánované okrem Slovenska aj v Nemecku, Poľsku, Českej republike a v pobaltských krajinách a organizované pravidelne každé dva roky ako pevná súčasť spojeneckých výcvikových aktivít. Po skončení cvičenia nasadené spojenecké jednotky opustia územie Slovenskej republiky približne do konca marca,“ priblížilo Ministerstvo obrany SR.

Ozbrojené sily SR pripomenuli, že pri stretnutí s vojenskou kolónou treba dodržiavať pravidlá ako pri vozidlách s právom prednosti v jazde. Kolónu by vodiči nemali predchádzať a v žiadnom prípade sa do nej nezaraďovať. Pri strete v protismere je potrebné znížiť rýchlosť a jazdiť pri pravom okraji. Vojenské vozidlá môžu pre svoje rozmery zasahovať do vedľajších pruhov či mimo cestu, mať obmedzené manévrovacie schopnosti a dlhšiu brzdnú dráhu, ale aj obmedzený výhľad z kabíny vodiča.

(tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.