18. februára, 06:12

Nedávno mu venovali petíciu, dnes už pre nich nie je aktuálne. Od povinného očkovania bočia aj progresívci

Nedávno mu venovali petíciu, dnes už pre nich nie je aktuálne. Od povinného očkovania bočia aj progresívciIrena Bihariová. Foto: Facebook

Tak rýchlo ako vlna samotného koronavírusu môže spľasnúť aj vlna myšlienky povinného očkovania. Cez víkend opatrne cúvlo zo svojej nekompromisnej pozície dokonca aj Rakúsko. Pre Slovensko, ktoré sa svojím geografickým susedom inšpirovalo (hoci nápad nedosiahlo do legislatívneho konca), je táto téma zrejme nadobro pasé. Neženú sa do neho už ani progresívci, ktorí povinnému očkovaniu pred dvomi mesiacmi spustili samostatný web s petíciou.

V otázke povinného očkovania proti koronavírusu zašlo v európskom priestore najďalej susedné Rakúsko. Téma sa dostala na stôl ešte v novembri minulého roka, no prezident Alexander van der Bellen ju svojím podpisom uzavrel až začiatkom februára.

Povinnú vakcináciu budú musieť absolvovať všetci občania starší ako 18 rokov. Pokuty za nesplnenie očkovacej povinnosti dosahujú v rýchlom konaní 600 eur a v správnom konaní sa šplhajú až k 3 600 eurám. Do polovice marca platí prechodné obdobie, počas ktorého sa nebudú udeľovať pokuty.

Zákon má platiť do 31. januára 2024. Vo svetle tamojšieho skrátenia platnosti covid pasov na šesť mesiacov to znamená, že dospelí Rakúšania budú musieť za tohto právneho stavu absolvovať nielen štvrtú, ale aj ďalšie dávky vakcíny.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.