17. februára, 14:43

Bol to istý pokus o puč, hovorí Zeman o dianí počas svojej hospitalizácie

Bol to istý pokus o puč, hovorí Zeman o dianí počas svojej hospitalizácieMiloš Zeman. Foto: TASR/AP

Prezident Miloš Zeman považuje jesenné udalosti počas svojej hospitalizácie za pokus o jeho zvrhnutie. Obvinení poslanci reagujú, že opäť možno pochybovať o jeho schopnosti vykonávať prezidentský úrad.

Český prezident Miloš Zeman v rozhovore pre MF DNES uviedol, že sa domnieva, že okolnosti jeho jesennej hospitalizácie a úvahy o dočasnom prevode právomocí hlavy štátu, boli určitým „pokusom o puč“.

Zemana vlani 10. októbra, deň po parlamentných voľbách, previezli na kliniku intenzívnej medicíny pražskej Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN). Podľa správy lekárov, ktorú od ÚVN neskôr dostal a zverejnil šéf senátu Miloš Vystrčil (ODS), nebol Zeman v tom čase schopný vykonávať pracovné povinnosti. Dlhodobá prognóza jeho zdravotného stavu bola navyše podľa lekárov neistá.

Niektorí senátori a poslanci preto začali uvažovať o dočasnom prevode časti právomocí prezidenta na predsedu Snemovne a vlády, a to podľa článku 66 ústavy.

Zeman: Diagnóza bola nesprávna a Vystrčil ju nemal zverejniť

„Keď nemocnica poslala predsedovi Senátu vtedajšiu diagnózu – ktorá sa, mimochodom, ukázala ako nesprávna, pretože som sa uzdravil – tak súčasne požiadala predsedu Senátu, aby táto správa nebola zverejnená,“ povedal v rozhovore pre MF DNES prezident.

Prezident následne zdôraznil, že Vystrčil žiadosť nemocnice nerešpektoval a diagnózu ihneď zverejnil. „Z tohto a niekoľkých ďalších indícií usudzujem, že k istému pokusu o puč došlo. A usmievam sa neschopnosti týchto pučistov,“ dodal Zeman.

Prezident nevylúčil, že celú vec bude chcieť riešiť aj právnou cestou.

Dôvod Zemanovho pobytu v nemocnici Hrad nezverejnil. Ani ošetrujúci lekári neuviedli presnú diagnózu s ohľadom na želanie pacienta. Člen prezidentovho lekárskeho konzília, chirurg Pavel Pafko v čase Zemanovej hospitalizácie povedal, že Zeman má chronické ochorenie pečene, pričom naznačil, že ide o cirhózu pečene.

Ak to tvrdí, je neschopný vykonávať úrad, ohradzujú sa poslanci

Šéf senátu Miloš Vystrčil (ODS) aj nezávislý senátor Pavel Fischer odmietajú Zemanove obvinenia.

Vystrčil v reakcii pre iDNES povedal, že keď dostal od nemocnice vyjadrenie, či prezidentov zdravotný stav umožňuje zastávať jeho úrad, lekársku správu nikdy nezverejnil. „Iba som z nej po dohode s nemocnicou citoval. To, čo pán prezident tým pádom povedal, nie je pravda a som presvedčený, že som plnil povinnosti, ktoré sú mi dané z Ústavy, a nemôžem si dovoliť Ústavu nedodržiavať,“ dodal Vystrčil.

Senátor Fischer, ktorého Zeman v rozhovore tiež zmienil, si myslí, že verejnosť nebola na jeseň dostatočne informovaná o prezidentovom zdravotnom stave. Podotkol, že Senát má ústavnú povinnosť kontrolovať výkon prezidentskej funkcie, a preto opakovane žiadal o informáciu, či je prezident schopný alebo neschopný vykonávať úrad.

„Ak sa Miloš Zeman domnieva, že ústavná kontrola je pokus o puč, potom o jeho schopnosti vykonávať úrad prezidenta môžeme opäť dôvodne pochybovať,“ doplnil Fischer.

(est)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.