17. februára, 13:09

Litva prišla s originálnym nápadom, ako zabrániť ruskej invázii na Ukrajinu. Bez zbraní a vojakov

Litva prišla s originálnym nápadom, ako zabrániť ruskej invázii na Ukrajinu. Bez zbraní a vojakovZľava slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok, jeho český kolega Jan Lipavský, ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba a rakúsky šéf diplomacie Alexander Schallenberg v Kyjeve, 8. februára 2022. Foto: TASR/AP

Musíme stáť pri Ukrajine, apeluje litovský minister zahraničných vecí Gabrelius Landsbergis na partnerov v EÚ a NATO. Ako sa ukázalo, myslí to doslovne. Popri zásielkach zbraní a gestách solidarity navrhol iné, prevratné riešenie.

Ostatné týždne si v Kyjeve a Kremli podávali kľučky európski aj zahraniční štátnici. Kým do Kyjeva prichádzali za prezidentom Volodymyrom Zelenským so slovami podpory, v Moskve sa snažili Vladimira Putina odhovoriť od prípadnej invázie na Ukrajinu.

USA, pobaltské štáty, Poľsko, ale aj Česko poslali Ukrajine zbrane, najmä obranného typu ako protitankové strely. Nemecko je opatrnejšie, Kyjevu poskytlo prilby i rozsiahlu ekonomickú pomoc. Slovensko sa tiež zameralo na humanitárnu pomoc za takmer dva milióny eur a pridalo odmínovacie systémy Božena.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.