19. februára, 12:24

Zlo nedokáže vytvoriť nič nové, reagujú fanúšikovia Tolkiena na seriál od Amazonu. Dalo sa to čakať

Zlo nedokáže vytvoriť nič nové, reagujú fanúšikovia Tolkiena na seriál od Amazonu. Dalo sa to čakaťTrpasličia princezná Disa v pripravovanom seriáli od Amazonu. Foto: reprofoto/Twitter.com

Stalo sa presne to, čo mnohí fanúšikovia roky čakali. Aj tak sa dá zhodnotiť reakcia časti zástancov J. R. R. Tolkiena na upútavku nového seriálu z prostredia sveta Pána prsteňov. Amazon takpovediac nesklamal a do takmer svätého Tolkienovho diela prináša povinnú diverzitu či prekrúcanie pravidiel i príbehu sveta.

J. R. R. Tolkien patrí k najznámejším a najobľúbenejším spisovateľom sveta, aspoň čo sa týka fantastiky. Nie je sa čomu diviť. Jeho diela v zásade postavili základy pre obrovské množstvo nasledujúcich fantastických príbehov a svetov, pričom sa stali takpovediac svätou modlou pre tento žáner.

Tolkienovi zástancovia a fanúšikovia preto pozorne sledujú každý pokus o adaptáciu príbehov zo sveta známeho ako Arda. Najnovším počinom v tomto smere je pripravovaný seriál americkej korporácie Amazon zvaný Pán prsteňov: Prstene moci. Práva na sfilmovanie kúpila spoločnosť v roku 2017, pričom premiéra sa očakáva 2. septembra 2022 na videoslužbe Amazon Prime.

Len nedávno bola zverejnená prvá asi minútová upútavka k seriálu, ktorá si však vyslúžila značný počet rozporuplných až odmietavých reakcií. Nemalo by to však nikoho prekvapovať. Už nejaký čas bolo známe, akým smerom sa proces tvorby seriálu uberá.

Teda že hlavným záujmom nebude verné spracovanie Tolkienovho materiálu, ale využitie známej a obľúbenej platformy na rozpovedanie vlastného, viac či menej odlišného príbehu. Tí viac skeptickí ľudia v tom môžu vidieť až snahu na pretláčanie vlastnej spoločensko-politickej agendy pod rúškom Tolkienovho sveta.

Rozdelená základňa

Tieto očakávania sa prejavili napríklad aj tým, že na stránke YouTube sa pod upútavkou objavili tisícky komentárov v mnohých jazykoch – našla sa aj slovenčina a čeština –, ktoré v zásade hovoria to isté: „Zlo nie je schopné vytvoriť nič nové, môže len prekrútiť a zničiť to, čo vynašli a vytvorili sily dobra.“

Ide o vetu, ktorú komentujúci považujú za výrok samotného Tolkiena. Je to však len parafrázovaná časť priamo z kníh Pána prsteňov, kde postava Frodo Bublík hovorí o Tieni, ktorý nedokáže sám stvoriť nové veci, len hyzdiť tie existujúce.  

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.