17. februára, 05:53

Reforma národných parkov ohrozuje pracovné miesta v Poloninách. Môže sa stať, že stromy budú píliť ochranári

Reforma národných parkov ohrozuje pracovné miesta v Poloninách. Môže sa stať, že stromy budú píliť ochranáriDražba dreva v LPM Ulič. Foto: FB LPM Ulič

Reforma Národných parkov, ktorú v parlamente schválili vlani v decembri, mala ukončiť spory medzi lesníkmi a ochranármi v súvislosti s ťažbou dreva v národných parkoch. Jej dôsledkom však môže byť aj strata zamestnania pre desiatky ľudí a prenesenie ťažby z lesníkov na ochranárov.

Na to, že novela zákona o ochrane prírody, známa ako reforma národných parkov, môže ohroziť pracovné miesta v hladovej doline na krajnom východe, upozornili v uplynulých dňoch starostovia z Polonín. Tí v otvorenom liste premiérovi píšu, že majetkové zmeny, ktoré majú pre reformu nastať v najbližších týždňoch (prevody sa majú ukončiť do 1. apríla 2022), môžu viesť k „totálnej ekonomickej likvidácii štátneho podniku LPM Ulič“. Ide o jedného z posledných väčších zamestnávateľov v Poloninách, v ktorom momentálne pracuje viac ako dvesto miestnych obyvateľov. Starostovia preto premiérovi pripomínajú jeho sľub, že „nikto z LPM š. p. Ulič nepríde pri zmene správcu časti územia o prácu“.

Ako reforma národných parkov ohrozuje pracovné miesta

Hlavným dôvodom, prečo reforma ohrozuje pracovné miesta, je, že štátny podnik Lesopoľnohospodársky majetok Ulič, ktorý spadá pod ministerstvo pôdohospodárstva, musí odovzdať Správne národného parku Poloniny, teda rezortu životného prostredia, parcely, na ktorých sa nachádzajú územia v 4. a 5. stupni ochrany. A to LPM Ulič spôsobí značný úbytok zdrojov.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.