16. februára, 14:32

Namiesto mimoriadnej dane cenový strop. Vláda sa dohodla s elektrárňami na zmrazení cien elektriny

Namiesto mimoriadnej dane cenový strop. Vláda sa dohodla s elektrárňami na zmrazení cien elektrinyIlustračné foto: TASR/DPA

Z polemiky o mimoriadnom zdanení zisku Slovenských elektrární nakoniec vzišiel kompromis. Namiesto dane sa s vládou dohodli na cenovom strope. Domácnostiam zostanú zachované rovnaké ceny elektriny až do roku 2024. Nedotkne sa ich tak predpovedané zdražovanie a ušetria stovky eur ročne.

Slovenské elektrárne (SE) budú do roku 2024 pre slovenské domácnosti dodávať elektrinu za súčasnú cenu, a to vo výške 61,21 eura za megawatthodinu (MWh). Na stredajšej tlačovej konferencii počas rokovania vlády o tom informoval minister financií Igor Matovič (OĽaNO). Vláda zároveň z rokovania Národnej rady (NR) SR stiahne návrh zákona o dani z nadmerného zisku pri obchodovaní s elektrinou vyrábanou jadrovým zariadením.

„Dohodli sme sa na kľúčovom riešení pre stabilizáciu cien elektrickej energie na nasledujúce tri roky,“ povedal Matovič. Regulovanú cenu elektriny vo výške 61,21 eura za MWh budú Slovenské elektrárne v dodávkach pre domácnosti účtovať až do konca roku 2024. Pokiaľ sa nebudú meniť poplatky za prenos a distribúciu či tarifa za prevádzku systému, ktoré sú regulované štátom, koncové ceny elektriny sa v tomto období domácnostiam nezmenia.

Lacnejšia elektrina pre domácnosti, nemocnice a školy

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.