16. februára, 16:08

Trudeau je šašo, nie tyran

Trudeau je šašo, nie tyranJustin Trudeau. Foto: TASR/AP

Kanadský premiér Justin Trudeau zápasí s vlastnou krízou. Hlavné mesto Ottawu mu „okupujú“ protestujúci proti covidovým opatreniam. Hlavnú úlohu medzi nimi majú vodiči nákladiakov, ktorí blokujú ottawské ulice. Po zhruba troch týždňoch panikárenia sa Trudeau odhodlal k ráznej akcii.

Kanadský premiér vyhlásil aktiváciu zákona o mimoriadnych situáciách, stalo sa tak prvýkrát od roku 1988, keď sa zákon schválil. Na jeho základe môžu úrady bez súdu zablokovať účty komukoľvek, kto demonštrujúcich finančne podporuje. Tiež chce odobrať poistenie tým vozidlám, ktoré sa na protestoch zúčastňujú. Najzaujímavejšie však na celej kauze je, ako ukazuje pokrytectvo na všetkých stranách kultúrnej vojny.

Vláda stratila nervy

Protesty začali po rozhodnutí kanadskej vlády, že truckeri pendlujúci medzi Kanadou a Spojenými štátmi musia byť povinne očkovaní, alebo musia ísť po každom návrate do Kanady do štrnásťdňovej karantény. Vodiči nákladiakov sa začali organizovať do takzvaného konvoja slobody. Plán bol doraziť do Ottawy a dať najavo svoju nevôľu. Vodiči tvrdili, že nie sú proti vakcínam, ale proti povinnému očkovaniu.

Kanadská vláda stratila nervy. Justin Trudeau dokonca na čas utiekol z Ottawy a ukryl sa na neznámom mieste. Američania najskôr dianie u svojho severného suseda pobavene sledovali. Situácia sa však stala rýchlo súčasťou amerických politických debát. Ľavica začala tvrdiť, že protesty organizuje krajná pravica.

Justin Trudeau. Foto: TASR/AP

Nacistické symboly

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.