17. februára, 06:01

Americký rozhlas NPR skúmal rasový vplyv používania smajlíkov. Vyslúžil si výsmech

Americký rozhlas NPR skúmal rasový vplyv používania smajlíkov. Vyslúžil si výsmechEmotikony zdvihnutého palca. Foto: reprofoto/Twitter.com

Emotikony akej farby používate na internete? Podľa amerického rozhlasu NPR to nie je jednoduchá otázka rýchlosti, chuti či jednoduchého slobodného výberu. Už aj táto oblasť života má podľa média vplyv na rasovú reprezentáciu, pričom v centre kritického záujmu sú belosi.  

Pozornosť sociálnych sietí si za veľkou mlákou vyslúžil americký rozhlas NPR. Minulý týždeň zverejnil článok, v ktorom polemizuje o tom, že vyberanie správnej farby smajlíkov (či takzvaných emotikonov) podľa rasy používateľa je celá veda.

Dielo s nadpisom Smajlíka akej farby kože by som mal použiť? Odpoveď môže byť zložitejšia, ako si myslíte polemizuje práve o farbách emotikonov na internete. Pre väčšinu ľudí úplne irelevantná téma, ktorá má pramalý význam. Podľa NPR sa však aj z takejto drobnosti môže stať „komplexná konverzácia o rase a identite“.

Trojica autorov článku sa v rámci svojej práce pýtala ľudí rôznych rás na danú „problematiku“. Najmä na to, akú farbu smajlíkov používajú a prečo. Medzi odpoveďami bolo napríklad zamyslenie, prečo niektorí belosi používajú inú farbu emotikonov ako tú svoju.

Toľko práce na niečo také hlúpe

„Niektorí belosi ich používajú [žltú dlaň s palcom hore, pozn. red.], pretože vyznieva neutrálne – ale niektorí akademici tvrdia, že nepoužívanie bieleho variantu znamená nedostatočné povedomie o belošskom privilégiu, ako napríklad keby spoločnosť asociovala belošstvo s bezrasovosťou,“ napísal NPR na sociálnej sieti Twitter k článku.  

Nie je až také prekvapujúce, že si takáto žurnalistika vyslúžila na sociálnych sieťach poriadny výsmech. Okrem samotnej témy textu niektorí používatelia poukázali aj na fakt, že spomínaný text písali až traja reportéri NPR – Alejandra Marquez Janseová, Patrick Jerenwattananon a Asma Khalidová.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.