16. februára, 10:30

Európsky súd odmietol sťažnosť Maďarska a Poľska. Únia môže pre spory o právny štát škrtať dotácie

Európsky súd odmietol sťažnosť Maďarska a Poľska. Únia môže pre spory o právny štát škrtať dotáciePoľský premiér Mateusz Morawiecki (vľavo) a maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: TASR/AP

AKTUALIZOVANÉ Súdny dvor EÚ odmietol odvolanie Poľska a Maďarska proti novému mechanizmu podmieňujúcemu vyplácanie peňazí z eurofondov dodržiavaním zásad právneho štátu. Verdikt má ďalekosiahle finančné dôsledky. Budapešť aj Varšava prijímajú desiatky miliárd z fondov EÚ, ktorá ich viní z ohrozovania právneho štátu. Únia má teraz oficiálnu páku, ako im fondy krátiť. Komisia sľubuje rázne kroky. Maďarsko považuje rozhodnutie súdu za spolitizované, podľa Poliakov prekročil svoje právomoci.

Spor o pravidlách vyplácania európskych dotácií má konečné rozuzlenie. Poľsko a Maďarsko napadli podmienenie financií od EÚ dodržiavaním pravidiel právneho štátu na Súdnom dvore EÚ, ale napokon neuspeli.

Po dlhodobých sporoch medzi Úniou a západnými členskými štátmi na jednej strane a Poľskom s Maďarskom na strane druhej prišla pred dvoma rokmi Európska komisia (EK) s návrhom riešenia. Predstavila mechanizmus na dodržiavanie princípov právneho štátu. Princíp znel jednoducho – ak ich členský štát bude porušovať a ohrozovať finančné záujmy EÚ, príde o európske dotácie.

Lenže podľa Poľska a Maďarska je mechanizmus potenciálne zneužiteľný. Namietali, že interpretácia právneho štátu môže byť široká a týkať sa aj hodnotových otázok či politických krokov, ktoré s právnym štátom priamo nesúvisia. Napadli ho preto na Súdnom dvore EÚ.

Európsky súd sa v stredu postavil na stranu Bruselu. Mechanizmus je podľa neho právne v poriadku a Únia ho môže použiť, ak niektorý členský štát zásady právneho štátu porušuje.

Súd pripomenul, že vzájomná dôvera medzi členskými štátmi je založená na rešpektovaní spoločných hodnôt, na ktorých je Únia založená. Zároveň tieto hodnoty definujú samotnú identitu Únie a ich rešpektovanie predstavuje podmienku pre využívanie všetkých práv vyplývajúcich z uplatňovania zmlúv. Únia preto musí v rámci svojich právomocí tieto hodnoty chrániť, uviedol súd. Porušenie zásad právneho štátu v niektorom z členských štátov môže podľa súdu tiež ohroziť finančné záujmy Únie.

Maďarsko a Poľsko čakajú ťažké chvíle

Celé mesiace viaceré západné členské štáty a Európsky parlament poukazovali na to, ako sa podľa nich rozkladá právny štát v Maďarsku a Poľsku. Apelovali na EK, aby obom štátom siahla na európske fondy.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.