16. februára, 07:42

Kamionisti uvoľnili hranicu pre americký vojenský konvoj. Minister Doležal odmieta vydieranie

Kamionisti uvoľnili hranicu pre americký vojenský konvoj. Minister Doležal odmieta vydieranieŠtrajk dopravcov na hraničnom priechode Kúty - Brodské. Foto: TASR/Vladimír Mièek

AKTUALIZOVANÉ Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) pokračuje tretí deň v proteste proti nárastu cien pohonných hmôt a podmienkam v cestnej doprave. Po odchode z hlavného mesta nákladné vozidlá v utorok večer okolo 22:00 hodiny zablokovali diaľničný hraničný priechod s Českou republikou pri Kútoch v smere na Slovensko. V stredu na poludnie blokádu prerušili.

Autodopravcovia prerušujú svoj protest na diaľničnom hraničnom priechode s Českom Kúty–Brodské. Dôvodom je podľa nich plánovaný prejazd vojenského konvoja z Česka na územie Slovenska. UNAS o tom informovala na sociálnej sieti, avizovala však blokáciu iných hraničných priechodov.

Protestujúci autodopravcovia sa dohodli s políciou na prerušení protestu na hraničnom priechode v Kútoch do približne polnoci. „Hneď ako prejde bezpečne vojenský konvoj hranicami, tak opäť bude blokácia tohto priechodu,“ uviedla UNAS.

Hraničný priechod s Českom na diaľnici D2 Břeclav – Brodské je tak opäť v oboch smeroch prejazdný pre osobné a aj nákladné autá. Informovala o tom v stredu na poludnie Zelená vlna RTVS.

Blokovali priechod pre nákladné autá

Hraničný priechod Břeclav – Brodské bol pre nákladné autá neprejazdný od utorka (15. 2.) večera, osobné vozidlá boli priebežne púšťané dopravnými policajtmi. Polícia vyzvala šoférov, aby na prejazd použili alternatívnu trasu, napríklad Hodonín-Holič.

Únia zároveň informovala, že plánujú v najbližších hodinách blokovať hraničné priechody Šahy, Slovenské Ďarmoty, Trstená, Medveďov a premýšľajú aj nad Drietomou či Milhosťou. „Keď ministerstvo dopravy nedá vyhlásenie a nepozve nás k rokovaciemu stolu, tak sa budeme vo štvrtok (17. 2.) snažiť zablokovať hraničný priechod Čunovo-Rajka,“ povedal Stanislav Skala z UNAS.

Protestujúci dopravcovia sa v utorok večer z Bratislavy presunuli k hraničnému priechodu Kúty. Foto: TASR/Vladimír Miček

Hraničný priechod v Šahách blokuje desať kamiónov

Polícia upozorňuje vodičov, že hraničný priechod Šahy – Parassapuszta je od stredy zhruba od 13.30 h blokovaný pre tranzitnú nákladnú dopravu. Oba jazdné pruhy pre tranzitujúcu nákladnú dopravu na vstupe aj výstupe zo SR blokuje približne desať kamiónov. Prejazd bude umožnený vodičom prevážajúcim tovar podliehajúci skaze či prevozu živých zvierat, potvrdila polícia. Premávka osobných motorových vozidiel je bez obmedzenia.

V meste Šahy na križovatke ciest I/66 a II/527 policajná hliadka vykoná odklon nákladnej automobilovej dopravy na cestu II/527 na hraničný priechod Slovenské Ďarmoty/Balassagyarmat.

O či ide dopravcom

Dopravcovia od pondelka (14. 2.) do utorka (15. 2) večera blokovali časť Rožňavskej ulice v Bratislave, potom sa presunuli do Kútov. Protestom chcú dosiahnuť splnenie ich požiadaviek zo strany štátu, medzi ktoré patrí zníženie mýta aj cestnej dane o 30 percent. Vzhľadom na výrazný rast cien požadujú aj zníženie daní z motorových palív. Pozornosť si chcú vynútiť najmä obmedzovaním trás, po ktorých sa presúvajú kamióny.

Polícia deklaruje, že situáciu v súvislosti s autodopravcami sleduje a v prípade blokácie ciest, ako aj hraničných priechodov, bude operatívne reagovať. Ministerstvo dopravy po blokácii niektorých bratislavských ulíc ešte v pondelok odsúdilo to, aby si autodopravcovia blokovaním premávky robili „rukojemníkov“ zo slušných ľudí.

Snímka z čiastočného blokovania autodopravcov na Rožňavskej ulici v Bratislave. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR ešte v pondelok odsúdilo to, aby si autodopravcovia blokovaním premávky „robili rukojemníkov zo slušných ľudí, ktorí sa potrebujú dostať do práce či za lekárom“. „Takýto nátlakový spôsob, navyše za účasti fašistov (kotlebovcov, pozn. red.), odsudzujeme a považujeme ho za mimoriadne nešťastný,“ dodal v pondelok hovorca rezortu dopravy Ivan Rudolf. Autodopravcovia však vyhlasujú, že ich protest je výslovne apolitický a so stranou Mariana Kotlebu nemajú nič spoločné.

Doležal je ochotný rokovať

S autodopravcami môžeme diskutovať, ale nie v prípade, keď sú v uliciach nákladné autá a „berú si za rukojemníkov“ občanov. V stredu po rokovaní vlády to uviedol minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina). Skonštatoval, že s nimi už rokoval niekoľkokrát a nerozumie, čo chcú. Priestor na dodatočné zľavy z mýta v tejto chvíli nevidí.

„Poviem to celkom jednoznačne – diskusia áno, vydieranie nie,“ vyhlásil Doležal v súvislosti s protestom autodopravcov. Tvrdí, že na to majú spoločný názor aj s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO). Minister odmieta túto „nátlakovú“ formu. „Nebudem s nimi sedieť určite, ak nestiahnu autá z ciest,“ zdôraznil Doležal.

Andrej Doležal. Foto: TASR/Jakub Kotian

S Úniou autodopravcov Slovenska (UNAS) sa podľa jeho slov stretol naposledy v piatok (11. 2.), kedy prvý raz komunikovali novú požiadavku na dodatočné zľavy na mýto. Podotkol, že začiatkom roka 2020 si autodopravcovia „vyštrajkovali“ zľavy na mýto, v priebehu pandemického roka dostali ako pomoc od štátu zľavu v hodnote 30 miliónov eur ročne na tzv. cestnú daň, majú tiež dohodu s ministerstvom dopravy, že nebude spoplatňovať paralelné úseky, ktorými niektorí autodopravcovia obchádzajú diaľnice. Doplnil, že s autodopravcami začali aj rokovanie o budúcich zľavách z budúceho mýta.

Poukázal zároveň na to, že počas pandémie to všetci mali ťažké, či už autoškoly alebo zájazdové autobusy. Poklesy v sektore nákladnej dopravy podľa neho pritom neboli tak dramatické ako v iných sektoroch.

Matovič sa nevyjadril

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa nechcel vyjadriť k protestu autodopravcov napriek tomu, že ich hlavné požiadavky súvisia najmä s pôsobnosťou rezortu financií a tiež dopravy. „Novinári mi vyčítali, že sa mám vyjadrovať len k veciam, ktoré súvisia s ministerstvom financií,“ povedal v stredu Matovič počas rokovania vlády. Zástupcov médií pritom odkázal na ministerstvo dopravy a ministra dopravy s tým, že otázky sa podľa neho týkajú tohto rezortu.

Ministerstvo financií v súvislosti s protestom Únie autodopravcov Slovenska v pondelok 14. februára, napríklad, uviedlo, že s autodopravcami pravidelne komunikuje, vníma problémy a rozumie ich požiadavkám. Aj preto znížilo daň z motorových vozidiel pre vozidlá v kamiónovej a autobusovej doprave či pre všetky prívesy a návesy.

Rezort financií na tento účel vyčlenil viac ako 30 miliónov eur pre rok 2021 a vyše 33 miliónov eur pre rok 2022. „Zároveň pripomíname, že štát v súčasnosti ponúka kompenzačné schémy pre podnikateľov, ktorí sa ocitli pre pandémiu v zlej finančnej situácii,“ uviedol tlačový odbor ministerstva financií.

Farmári blokujú horský priechod Dargov

Pre protestné zhromaždenie na horskom priechode Dargov polícia v stredu na poludnie odporučila vodičom smerujúcim z Košíc na Michalovce i z opačného smeru využiť alternatívnu trasu, napríklad cez Slanec. Košická krajská polícia o tom informovala na sociálnej sieti.

Iniciatíva poľnohospodárov (IPIF) v rámci protestu totiž v utorok popoludní na určitý čas traktormi úplne zablokovala horský priechod Dargov. A plánovala to urobiť tiež v stredu.

Farmári, autodopravcovia a lesníci blokujú horský priechod Dargov. Foto: TASR/Roman Hanc

„Ignorácia od predstaviteľov vlády a ministerstva pôdohospodárstva, s ktorým už vlastne ani rokovať nechceme, nás momentálne donútila k tvrdému zablokovaniu priechodu Dargov,“ uviedol predseda IPIF Ján Cenkner. Združenie farmárov žiada okamžité odvolanie ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana (nominant OĽaNO), ktorý podľa nej nezvláda tento rezort. Zároveň žiada stretnutie s premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO).

Podľa Cenknera bude protest na Dargove v prípade nesplnenia ich požiadavky aj ďalšie dni pokračovať a čas blokovania priechodu sa bude predlžovať, „keďže všetci títo poľnohospodári už toho majú dosť“.

„Polícia situáciu na horskom priechode monitoruje, v prípade potreby bude adekvátne a v zmysle zákona reagovať,“ uviedla košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová.

(tasr, sita)
     

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.