16. februára, 06:21

Zmena opatrení: Od stredy môžu byť ubytovacie zariadenia otvorené v režime OTP

Zmena opatrení: Od stredy môžu byť ubytovacie zariadenia otvorené v režime OTPHotel v Trnave. Foto: Lukáš Grinaj/TASR

Ubytovacie zariadenia majú od stredy voľnejší režim, hostí budú môcť ubytovať v režime OTP. Úrad hlavného hygienika takisto reaguje na napätie u našich východných susedov.

Prevádzky poskytujúce hotelové služby, turistické a ostatné krátkodobé ubytovacie služby môžu od stredy fungovať v režime OTP. Vyplýva to z novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ).

Režim na ubytovanie sa tak od stredy mierne uvoľní, keďže doteraz mohli hotelieri ubytovať záujemcov iba v režime OP+. To znamená zaočkovaných aj posilňujúcou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 alebo tých, ktorí boli kompletne zaočkovaní a ochorenie prekonali menej ako pred 180 dňami. Dovolené bolo tiež ubytovať aj kompletne zaočkovaných alebo prekonaných, ktorí sa preukázali platným testom.

Hotelieri aj ostatní prevádzkovatelia ubytovacích zariadení tak môžu ubytovať kompletne zaočkovaných klientov, tiež tých, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali pred menej ako 180 dňami, ale aj ľudí s platným negatívnym PCR alebo antigénovým testom.

Hygienici reagujú aj na dianie na Ukrajine

Úrad tiež od stredy ruší povinnú karanténu po vstupe na Slovensko osobám zo susedného štátu, v ktorom boli bezprostredne pred príchodom vystavené ohrozeniu počas vnútroštátneho či medzinárodného ozbrojeného konfliktu. Tieto osoby nie sú ani povinné registrovať sa cez systém eHranica.

ÚVZ zmenou vyhlášok týkajúcich sa hraníc a karantény tak reaguje na aktuálne dianie na Ukrajine. TASR o tom informovala hovorkyňa úradu Daša Račková.

Povinná karanténa a registrácia v systéme eHranica sa rovnako od stredy nebudú vzťahovať na osoby, ktoré vstúpia na Slovensko zo susedného štátu z obavy pred vnútroštátnym alebo medzinárodným ozbrojeným konfliktom a ďalej cestujú do krajiny, v ktorej majú udelený pobyt alebo ktorej sú občanmi. „Tieto osoby však musia územie Slovenska opustiť do 72 hodín od vstupu naň,“ spresnila Račková.

Osoby, ktoré vstúpili na Slovensko zo susedného štátu, v ktorom boli bezprostredne pred príchodom vystavené ohrozeniu počas vnútroštátneho alebo medzinárodného ozbrojeného konfliktu, budú oprávnené opustiť miesto izolácie či karantény na čas nevyhnutný s opustením Slovenska. Znamená to napríklad, že ak takáto osoba v rámci OTP režimu v hoteli bude mať pozitívny výsledok testu na ochorenie COVID-19, môže v rámci päťdňovej izolácie opustiť Slovensko.

„Medzi osoby v osobitnom režime budú zaradené osoby pôsobiace v sektore poľnohospodárstva, potravinárstva a obchodu s potravinami,“ uviedla hovorkyňa ÚVZ. Súvisí to podľa hygienikov s personálnymi výpadkami na pracoviskách v dôsledku koronavírusového variantu omikron.

ÚVZ deklaruje, že novelizácia vyhlášok je primárne reakciou na aktuálnu napätú situáciu na Ukrajine. Zmeny boli podľa hygienikov prerokované s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Úradom hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru a konzíliom odborníkov.

(tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.