16. februára, 06:17

Wall Street Journal tvrdí, že Trumpa naozaj špehovali s cieľom vytvoriť spojenie s Rusmi a potešiť Clintonovú

Wall Street Journal tvrdí, že Trumpa naozaj špehovali s cieľom vytvoriť spojenie s Rusmi a potešiť ClintonovúDonald Trump. Foto: TASR/AP

Je to škandál a podvod väčší ako Watergate alebo len márna snaha o rozvírenie vôd americkej politiky? V Amerike sa do pozornosti dostal žalobca John Durham, ktorý v piatok 11. februára podal na súd obžalobu voči právnikovi z prostredia demokratov Michaelovi Sussmannovi. Opäť sa otvára téma Trumpa a Rusov, ale tentokrát v opačnom garde.

Keď si čitateľ včera otvoril stránku listu Wall Street Journal, musel mu do očí udrieť najvyšší článok spomedzi komentárov. Titulok znel Trump really was spied on, Trumpa naozaj špehovali. Ide o nepodpísaný redakčný komentár týchto vplyvných amerických novín, redakcia tým dáva najavo, že ide o postoj listu. Wall Street Journal pritom nie je žiadnym trumpovským médiom, sú to síce pravicové noviny, ale ku Trumpovi boli kritické v zahraničnej politike aj ekonomike. Wall Street Journal má rád voľný obchod a v zahraničnej politike neokonzervatívnu líniu, Trump mal iné priority.

Tentokrát však ide o niečo komplikovanejšie ako bežná politika. A možno nie úplne, a práve táto téma fungovanie americkej politiky viac obnaží. Tematicky sa treba vrátiť do minulosti, keď demokrati a vplyvné mainstreamové médiá obviňovali Trumpa z kontaktov na Rusko, téme sa hovorilo „Russian collusion“, to znamená tajné dohody s Ruskom. Trumpa podozrievali, že Rusi zasahovali do americkej prezidentskej kampane spôsobom, ktorý mu pomohol vyhrať voľby. Viacerým vysokopostaveným úradníkom to zničilo kariéry, postupne sa viedli dve veľké vyšetrovania na pôde Senátu a Snemovne reprezentantov, ktoré vyvrcholili v takzvanej Muellerovej správe. Viac ako dva roky sa hovorilo o podozreniach a indíciách, ktoré spájali Trumpa s Rusmi, ale nakoniec sa na nič významné neprišlo. Republikánsky senátor Lindsey Graham to nazval „kopou svinstva“ a myslel to kriticky k vyšetrovateľom a médiám.

Teraz, zdá sa, sa môže otočiť pozornosť na niečo celkom iné. Akú rolu v tom hrali ľudia, agenti a politici, ktorí chceli Trumpa poraziť.

Žalobca John Durham dostal v roku 2019 na starosť preskúmať pôvod obvinení o spolupráci Donalda Trumpa s Ruskom. Podľa dokumentov doručených v piatok 11. februára 2022 Durham obžaloval právnika Michaela Sussmanna zo lživej výpovedi pred predstaviteľmi FBI, pokiaľ ide o údajné spojenia Trumpa s Rusmi.

Príbeh je však zamotaný a každá strana vidí význam tejto žaloby inak. Tam, kde Wall Street Journal vidí škandál obrovských rozmerov, denník New York Times nevidí nič nové. O čo presne ide?

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.