18. februára, 06:12

Olympiáda pod Olympom. Alebo u autokratov?

Olympiáda pod Olympom. Alebo u autokratov?Ceremoniál zapálenia olympijského ohňa v gréckej Olympii. Foto: TASR/AP

Zimná aj letná olympiáda sa konajú každé štyri roky. Znamená to, že každé dva roky sa jedna krajina pustí do masívnej výstavby alebo aspoň veľmi dôkladného rozširovania existujúcich športových areálov, ktoré potom niekoľko dní zohrávajú úlohu stredobodu športového sveta. A potom nikto poriadne nevie čo s nimi. Na to, aby sa dali plne využiť na miestne športové aktivity, bývajú predimenzované. Dokonca aj ich údržba by vyšla značné peniaze, takže bežným osudom opustených olympijských areálov býva pozvoľné chátranie.

Človek nemusí byť práve fanatický ekológ, aby si kládol otázku, či všetok ten betón a oceľ nemohli poslúžiť na niečo užitočnejšie alebo aspoň trvalejšie využiteľné. Napríklad na stavbu bytov a domov pre miestnych obyvateľov. Problém s vysokými cenami bývania majú predsa skoro všade a cena stavebných materiálov v ňom zohráva nie nepodstatnú úlohu.

Ďalší jav, ktorý začína s nepríjemnou pravidelnosťou sprevádzať veľké športové súťaže, je to, že sa z nich stávajú prehliadky autokratických štátov. Občania v demokratických štátoch totiž majú námietky voči vysokým nákladom takých akcií, z ktorých napospol profituje niekto iný ako obyčajný daňový poplatník.

Je to príliš drahý projekt pre demokratické režimy

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.