15. februára, 08:42

Lekcia Jana Karského pre náš svet

Lekcia Jana Karského pre náš svetJan Karski. Foto: redakcia WcN
Clark Young Historik, napísal knihu o Jánovi Karskom.

Dedičstvo Poliaka Jana Karského, ktorý bezúspešne alarmoval svet o tom, čoho sa dopúšťalo Nemecko v tábore Auschwitz, je dnes morálnou výzvou, aby sme vystúpili na obranu ľudských práv. Píše Clark Young.

V rokoch 2005 – 2009 som navštevoval Univerzitu Georgetown, kde pred piatimi dekádami prednášal poľský profesor Jan Karski. Celé roky som prechádzal popri jeho pamätníku – elegantnej, hoci menej výraznej postave nachádzajúcej sa na lavičke pri šachovnici. V roku 2014 ma môj bývalý profesor Derek Goldman v Georgetowne poprosil o pomoc s napísaním divadelného predstavenia pri príležitosti 100. výročia narodenia Karského (Karski zomrel v roku 2000). Vtedy sme si pozreli šokujúce svedectvo – filmový dokument Shoah Claudea Lanzmanna, kde Jan Karski po prvýkrát za 35 rokov hovoril o tom, čo prežil počas vojny. Čítali sme aj Karského denník Tajný štát a skvelú biografiu E. Thomasa Wooda Karski. Ako sa jeden človek snažil zastaviť holokaust. Príbeh tohto Poliaka je výnimočným rozprávaním o morálnej odvahe.

Práve v týchto dňoch si pripomíname, ako pred 80 rokmi vznikol Poľský podzemný štát. Bolo to 14. februára 1942, počas nemeckej a ruskej okupácie Poľska, rozkazom generála Władysława Sikorského vznikla Armia Krajowa – najväčšia podzemná armáda na svete. A práve tohto Poľského podzemného štátu bol Jan Karski kuriérom. Jeho úlohou bolo získavať informácie v Poľsku, ktoré sa nachádzalo pod okupáciou Nemecka, a odovzdávať ich z ilegality práve poľskej exilovej vláde (vo Francúzsku a neskôr v Anglicku). Jeho schopnosti sa ideálne hodili na túto prácu. Mal fotografickú pamäť, hovoril mnohými jazykmi a vyznačoval sa veľkou odvahou. Karského cesty cez Európu okupovanú Nemeckom boli mimoriadne nebezpečné. Raz ho dokonca chytilo a mučilo Gestapo. Konšpirátori z Poľského podzemného štátu mu za dramatických okolností pomohli utiecť.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.