15. februára, 07:11

Čo by mohlo zmierniť napätie okolo Ukrajiny? Keby ju navštívil pápež František

Čo by mohlo zmierniť napätie okolo Ukrajiny? Keby ju navštívil pápež FrantišekPápež František. Foto: TASR/AP
Dagmar Babčanová Bývalá veľvyslankyňa SR pri Svätej stolici.

Nie je to žiadne sci-fi. Ukrajinský prezident už pápežskú návštevu Ukrajiny označil za žiadúce okysličenie. Píše bývalá veľvyslankyňa pri Svätej stolici Dagmar Babčanová.

Bolo to v nedeľu večer nášho času, keď americké médiá priniesli správu o telefonáte amerického prezidenta Bidena a ukrajinského prezidenta Zelenského. Prezident Zelenskyj svojho kolegu prekvapil, keď Bidena pozval na návštevu Ukrajiny, komentátori sa zhodli, že to zrejme Biely dom rýchlo odmietne. Ukrajinský prezident to celkom iste myslel ako gesto, ktoré nadväzuje na jeho výroky, aby Američania a ich spojenci nerobili paniku.

A možno si preto môžeme položiť otázku, či by nemohol Ukrajinu navštíviť niekto, kto by mal podstatne väčšiu možnosť upokojiť situáciu ako americký prezident. Reč je o pápežovi Františkovi. Domnievam sa, že celkom zaujímavo by to zapadlo do jeho pontifikátu. Nepochybujem, že ukrajinská strana by podobný zámer so záujmom privítala.

Pápež Ukrajine vo svojich príhovoroch venuje veľkú pozornosť. Podľa arcibiskupa ukrajinskej katolíckej cirkvi Sviatoslava Ševčuka (bývalého apoštolského administrátora v Argentíne) ukrajinská kríza nie je len problémom Ukrajiny, ale varuje pred jej následkami celý svet. Zásadne sa stavia proti vojenskému riešeniu konfliktu a o ruskej invázii na Ukrajinu hovorí ako o „bratovražednej“ vojne. Ševčuk, ktorý je najmladším biskupom katolíckej cirkvi na Ukrajine, ďalej zdôrazňuje, že Rusko vtrhlo do krajiny po tom, čo v roku 2014 prodemokratickí a proeurópski demonštranti zvrhli vládu ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča podporovaného Moskvou. „Revolúcia dôstojnosti“, ako ju nazýva Ševčuk, mala jeho silnú podporu a podporila ju aj ukrajinská gréckokatolícka cirkev. Napätie eskalovalo anexiou Krymu a vyhlásením nezávislosti Donecka a Luhanska. Konflikt si vyžiadal už vyše 14 000 obetí a vynútil si vnútorné vysídlenie 1,5 milióna ukrajinských občanov.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.