Očkovanie proti ochoreniu Covid-19 sa začalo aj na Slovensku a obavy ľudí sú očakávateľné. Treba však povedať, že doposiaľ nahlásené vedľajšie účinky vakcíny proti novému koronavírusu sú miernejšie ako pri niektorých voľnopredajných liekoch, ktoré mnohí z nás užívajú bez toho, aby si prečítali príbalový leták či sa poradili s lekárom.

Ešte podľa novembrového prieskumu by sa na Slovensku nechalo zaočkovať len necelých 27 percent ľudí. Vakcínu proti Covid-19 naopak odmietalo vyše 44 percent z tisícky opýtaných respondentov. Aby bolo očkovanie účinné mala by sa dať zaočkovať aspoň polovica populácie, čo je dnes ďaleko od reality.

Prvé vakcíny už dostali niektorí zamestnanci kritickej infraštruktúry, ako zdravotníci, policajti a členovia záchranných zložiek, ale aj poslanci, členovia vlády či prezidentka. Prednostne sa budú ďalej očkovať rizikové skupiny obyvateľstva ako sú starí ľudia.

Tak ako v ďalších krajinách, aj na Slovensku sa začalo očkovať vakcínou Comirnaty od spoločností Pfizer a BioNTech. Účinná je podľa výrobcov na 95 percent a podáva sa v dvoch dávkach s rozostupom 21 dní. Ako dlho bude účinne chrániť pred ochorením COVID-19, nie je zatiaľ známe.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.