Schvália ešte Nemci povinné očkovanie? Alebo sa ho dokážu Rakúšania skôr zbaviť?

Správa o stave vírusovej psychózy: v Rakúsku potichu uvažujú o predčasných voľbách, v Nemecku možno CDU pomôže presadiť nelogické opatrenia.
V Európe sú iba dve demokratické krajiny, ktoré sa vybrali na cestu povinného očkovania: rakúsky zákon o povinnom očkovaní nadobudol platnosť v pondelok 7. februára, o nemeckej podobe zákona má Spolkový snem hlasovať niekedy v marci. V oboch krajinách to škrípe do takej miery, že v konečnom dôsledku môže povinné očkovanie padnúť aj tu, aj tam – v Nemecku to viazne a v Rakúsku najnovšie hrozí dokonca aj pád vlády.
Asi to nebude náhoda, že radikálne protipandemické riešenie, ktoré sa mnohým v dobe širokého premorenia variantom omikron javí už ako obsoletné, rezonovalo práve v dvoch krajinách EÚ, v ktorých je hlavným úradným jazykom nemčina. Švajčiarsko na tento zoznam nemeckojazyčného autoritárstva nepatrí. Práve naopak, úrady jedinej priamej demokracie v Európe si v každej fáze pandémie ctili základné práva viac ako krajiny EÚ a idú v týchto dňoch zrušiť všetky podstatné covidové opatrenia. Dokonca aj polarizujúce covid pasy budú čoskoro minulosťou. Okrem rozumu majú Švajčiari ešte aj šťastie: prirodzená premorenosť je vyššia ako v Rakúsku a omnoho vyššia ako v Nemecku, no a úmrtnosť je napriek trošku nižšej zaočkovanosti až rozprávkovo nízka. Rysuje sa, že Švajčiarsko vyjde z korony s trošku nižšími ľudskými stratami, s omnoho nižšími ekonomickými a so žiadnymi spoločenskými škodami.
Úplne iná je atmosféra u susedov, ktorí si zaviedli demokraciu len nedávno. Podľa barometra obmedzení, ktoré zverejnil tím z univerzity v Oxforde, je Nemecko v roku 2022 s odstupom najviac uzavretá krajina Európy. Platnosť certifikátu o prekonaní tu bola skrátená na 62 dní (to, žiaľ, nie je preklep, 90 mínus 28 dní = 62), v niektorých spolkových krajinách nezaočkovaní stále nesmú vkročiť ani do neesenciálnych obchodov, pri cestovaní vlakom je povinné preukázať certifikát OTP, no a v gastronómii platí stále pravidlo OP+ (očkovací preukaz plus test). Keďže celé Nemecko má nižšiu kapacitu pre vykonávanie PCR testov než 44-krát menšie mesto Viedeň, potrebuje priemerný Nemec poriadny kus šťastia, ak sa chce najesť v nemeckej reštaurácii.
Život nezaočkovaných v Rakúsku je v dvoch detailoch jednoduchší: na rozdiel od Nemecka môžu bez testu cestovať vlakom a na rozdiel od Slovenska majú právo ísť na bohoslužbu. Na druhej strane Rakúsko odsúdilo svojich nezaočkovaných obyvateľov na suverénne najdlhší pandemický apartheid. Medzitým už zrušený „lockdown pre nezaočkovaných“ trval dva a pol mesiaca, zákaz kúpiť si knihu alebo topánky (ktorý skončí 12. februára) viac ako tri mesiace, zákaz ísť na kávu alebo na kultúrne podujatie (ktorý mimo Viedne skončí 19. februára) tri a pol mesiaca. Skrátka, rakúski neočkovanci strávili celú jednu zimu v domácom árešte. Ani od 19. februára nie je sloboda na dosah, odvtedy začne fungovať režim OTP. Zároveň platí zákon, podľa ktorého náhodná policajná kontrola od 16. marca môže viesť k pokute do 3 600 eur za priestupok nezaočkovanosti.
Samozrejme, s pohľadom na masívnu vlnu uvoľnenia po celej Európe sa začínajú aj v Nemecku a v Rakúsku ľudia pýtať, či sú ich vladári poslednými zodpovednými mudrcmi na svete, alebo či stratili kontakt s epidemiologickou realitou. Tá je stále priaznivá, hoci sa každý deň nakazí polpercento populácie, stagnuje obsadenosť rakúskych oddelení JIS už od začiatku roka okolo čísla 200. To je desatina kapacity. Nemecko, ktoré kopíruje rakúsky vývoj s tradične týždňovým až dvojtýždňovým oneskorením, je na tom podobne. Mnohí Nemci s odkazom na susedné Dánsko a Švajčiarsko žiadajú vrátenie slobody. Česko, ktoré v stredu defenestrovalo covid pasy, si všimli menej. Tlačia na to už aj prvé mainstreamové noviny, v Nemecku najmä najväčší tabloid Bild a pravicový mienkotvorný denník Die Welt, v Rakúsku druhý najväčší tabloid Österreich a pravicový online denník Exxpress. Napokon, ako píše aj Štandard, nemecký kancelár chce zvoľniť opatrenia do 20. marca.

Pozoruhodná je pritom zotrvačnosť, s ktorou väčšina novinárskej obce v oboch krajinách zostala v móde davovej psychózy. Najväčší rakúsky tabloid Krone priniesol svedectvá štyroch mladých ľudí, ktorí varovali na základe vlastnej skúsenosti pred podceňovaním omikronu. Rovnako obrovskú čítanosť dosiahli v týchto dňoch dva články vo veľavážených nemeckých médiách: kedysi konzervatívny denník Frankfurter Allgemeine zverejnil text mladej boostovanej matky, ktorá ležala doma s chorými deťmi, opustená systémom zdravotníctva, a už nezvládla (podľa nej) vôbec nie „ľahký priebeh“ omikronu. Žena obvinila štát, že ju a jej deti nechránil pred omikronom a žiadala – aj ohľadom na nebezpečenstvo dlhého covidu a zriedkavý syndróm PIMS – zavedenie lockdownu. Mladá boostovaná feministka poľského pôvodu Margarethe Stokowská, prominentná stĺpčekárka progresívneho magazínu Der Spiegel, zase vo štvrtok svojim čitateľom vysvetlila dvojtýždňový výpadok svojho stĺpčeku. Chytila neľahký „ľahký priebeh“ omikronu a je do takej miery práceneschopná, že si bez pomoci Googlu nevedela spomenúť na názov ulice, ktorá sa nachádza 50 metrov od jej bydliska. Stokowská obvinila vládu (zopakujme si: tú istú vládu, ktorá ešte vtedy nechcela uvoľniť najstriktnejšie opatrenia v Európe), že v skutočnosti sleduje cieľ voľného premorenia obyvateľstva, ale nemá odvahu si to verejne priznať.
Debata pod obomi článkami bola pestrá, ozvali sa aj drsní koronaskeptici, hlavný dojem z diskusie však je, že sa v Nemecku (a asi už len v Nemecku) stále vyskytuje prekvapivo veľký počet ľudí, ktorí vidia spásu len a len v starom dobrom celoštátnom lockdowne. Dá sa očakávať, že sa Nemci zobudia z nočnej mory menom COVID-19 až ako úplne poslední. Alebo že kĺzavo prejdú z covidovej do klimatickej úzkosti.

Pri pohľade na nemeckú ustráchanosť je pochopiteľné, že myšlienka povinného očkovania tam našla väčšinovú podporu. Hlasovanie v Spolkovom sneme o príslušnom zákone bude slobodné a nikto ešte nedokáže predpovedať, aký návrh sa presadí. Drvivá väčšina poslancov novej ľavicovo-liberálnej trojkoalície je buď za povinné očkovanie od 18 rokov, alebo za kompromisný návrh povinnosti od 50 rokov. Malá menšina, ktorá sa skladá zo starých vládnych liberálov a starých dederonských ľavičiarov, každý taký zásah zásadne odmieta. Jednohlasne to odmieta aj antisystém z nacionalistickej AfD.
Rozhodujúce slovo preto bude mať štátostrana, ktorá sa po 16 rokoch pri moci – scvrknutá na nevídane malý poslanecký klub – ocitla v opozícii. Ako bude hlasovať 197 poslancov zo stredopravej únie CDU/CSU?
(viac…)