14. februára, 14:52

Zlom omikron vlny? Orava a takmer celý východ hlásia pokles

Zlom omikron vlny? Orava a takmer celý východ hlásia poklesTestovanie v Prešove. Foto: Milan Kapusta/TASR

Prvé pozitívne signály nasvedčujúce, že štvrtá vlna pandémie sa v týchto dňoch láme a čoskoro bude nasledovať prudký pokles, prichádzajú z Oravy, Dunajskej Stredy a východných okresov.

Počet nových prípadov sa v posledných dvoch týždňoch zastabilizoval na čísle 20-tisíc denne (okrem víkendov, kedy sa menej testuje). Vzhľadom na pretrvávajúcu vysokú pozitivitu, ktorá pri PCR testovaní prekonala 57-percent, však nebolo isté, či ide o naozajstnú stabilizáciu, alebo sme sa len zasekli na limitoch testovania. V takom prípade by skutočný počet nových prípadov bol omnoho vyšší.

Signály z východných a severných okresov však dávajú čiastočnú odpoveď: tam, kde sa omikron vlna začala u nás prejavovať najskôr, sú už zjavne za hranicou zlomu.  

Práve východ a sever Slovenska sa v predošlej delta vlne ukázal byť signalizačným pre zvyšok krajiny. Keďže tieto regióny ochoreli skôr, boli zároveň prvé, kde začala vlna opadávať. Na základe nich sme tak mohli predvídať skorý pokles tretej vlny na prelome novembra a decembra.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.