15. februára, 06:22

Zhasnú pamiatky alebo vyvesia čierne vlajky. Pamiatkari protestujú proti novele stavebného zákona

Zhasnú pamiatky alebo vyvesia čierne vlajky. Pamiatkari protestujú proti novele stavebného zákonaNový zámok v Banskej Štiavnici. Foto: Wikipedia/Marekkacir

V utorok 15. februára budú poslanci Národnej rady SR hlasovať o novele stavebného zákona. Stoja proti nej pamiatkari i organizácie, ktoré sa zaoberajú hmotným kultúrnym dedičstvom našej vlasti. Chystajú aj protest, ktorý sa dotkne mnohých stavieb po celom Slovensku.

Pamiatkari naďalej kritizujú návrh zmeny stavebného zákona, ktorý vraj negatívne ovplyvní pamiatkovú ochranu historického dedičstva Slovenska. V deň hlasovania chcú na protest zhasnúť osvetlenie pamätihodností alebo na nich vyvesiť čierne vlajky.

O proteste s názvom Zhasíname pamiatky informovali na svojich stránkach či sociálnych sieťach viaceré združenia i organizácie, ktoré sa venujú slovenskému kultúrnemu dedičstvu. Patria sem napríklad iniciatívy ako Zachráňme hrady, Zachráňme pamiatky, Čierne diery, ale tiež Múzeum mesta Bratislava.

„Pamiatkari volajú o pomoc, ale vláda ich ignoruje. Podľa nového zákona sa majú z pamiatkových úradov stať stavebné. Spojili sme sa v ich mene, aby sme ich podporili – ochrancovia kultúrneho dedičstva, správcovia hradov, vlastníci a správcovia pamiatok, mestá a obce, archeologičky, architektky, akademičky a ďalšia odborná verejnosť,“ píše na sociálnej sieti iniciatíva Zachráňme pamiatky.

Zmiznú hrady i zámky

Na znak protestu sa preto v utorok 15. februára o 19. hodine vypne osvetlenie alebo vyvesí čierna vlajka na viacerých slovenských pamätihodnostiach. Do odporu proti novele stavebného zákona sa zapojili hrady, kostoly, múzeá i ďalšie stavby vrátane tých na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Medzi spomenuté patrí napríklad Kalvária a Nový zámok v Banskej Štiavnici alebo hrad Devín, pamätník Slavín a Michalská veža v Bratislave. Z hradov a zámkov je to Spišský hrad, Oravský hrad, Zvolenský zámok, Beckov, Revište, Strečno či Uhrovec.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.