14. februára, 12:20

SaS a OĽaNO pre vyhrážky podávajú trestné oznámenie. Túto situáciu s protestami pred Bonaparte neporovnávajte, odkazujú

SaS a OĽaNO pre vyhrážky podávajú trestné oznámenie. Túto situáciu s protestami pred Bonaparte neporovnávajte, odkazujúRobert Fico (Smer-SD) počas protestného zhromaždenia proti obrannej dohode s USA pred budovou Národnej rady SR. Foto: Jakub Kotian/TASR

AKTUALIZOVANÉ Poslanci Národnej rady (NR) SR za SaS podávajú v utorok trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia poplašnej správy, podnecovania a ohovárania. Informoval o tom poslanec SaS Ján Benčík. Oznámenie sa týka vyhrážok zákonodarcom, ktorí hlasovali za obrannú dohodu s USA. Podporujú ho aj ďalší koaliční poslanci. Pod trestné oznámenie sa podpísali aj členovia klubu OĽANO.

Poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) minulý týždeň na svojom facebookovom profile zverejnil zoznam 79 zákonodarcov, ktorí hlasovali za americkú obrannú zmluvu. V statuse ich nazval „vlastizradcami“ a pripojil aj zoznam obcí, kde daní poslanci žijú.

Následne Blahovi sociálna sieť Facebook na 24 hodín zablokovala účet. Predseda Smeru Robert Fico cez víkend povedal, že mená poslancov, ktorí podporili obrannú zmluvu s USA, plánujú zverejniť aj na bilbordoch.

Pri domoch niektorých koaličných poslancov sa objavili nápisy „Tu býva vlastizradca“. Krajské riaditeľstvá Policajného zboru prijali adekvátne bezpečnostné opatrenia. Situáciou sa má zaoberať aj premiér Eduard Heger (OĽaNO). Ani koaliční politici však nesedia so založenými rukami.

SaS podáva pre vyhrážky poslancom trestné oznámenie

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) pod vedením Richarda Sulíka ešte minulý týždeň avizovala, že podnikne v tejto veci právne kroky. Sulíkovci v utorok skonštatovali, že v tejto veci podávajú trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia poplašnej správy, podnecovania a ohovárania. Informoval o tom poslanec SaS Ján Benčík. Podporujú ho aj ďalší koaliční poslanci.

„Domnievame sa, že poslanec Blaha, ako aj ďalší politici by mali niesť zodpovednosť za to, čo píšu a zdieľajú na sociálnych sieťach,“ vyhlásil Benčík na tlačovej konferencii v parlamente.

Takéto konanie podľa neho vyvolalo búrlivé reakcie na sociálnych sieťach, ktoré sa už prenášajú do reálneho života. Benčík podľa svojich slov čítal na sociálnych sieťach o vyhrážkach cez vybitie okien, prerezanie pneumatík, postavenie k múru či vypálenie domov poslancov. Niektorí opoziční politici by podľa neho mali niesť zodpovednosť za vlnu nenávisti valcujúcu sociálne siete, ktorú vyvolali aj burcujúcimi príhovormi k protestujúcemu davu.

Poslanec Andrej Stančík (OĽANO) pripomenul, že správanie opozície pripomína nástup totality. Tá sa podľa neho začína tým, keď sa začnú politickí nepriatelia označovať za potkanov, švábov či vlastizradcov. „Cez lži a dezinformácie ‚hecujú‘ ľudí a vyzývajú ich na násilie,“ povedal na adresu politikov zo Smeru-SD a mimoparlamentnej Republiky.

Trestným oznámením chcú podľa šéfky poslaneckého klubu SaS Anny Zemanovej deklarovať podporu všetkým poslancom, ktorí hlasovali v súlade s Ústavou SR, a teda podľa svojho svedomia a presvedčenia. „Zverejňovanie adries poslancov a mien je za čiarou. Generálna prokuratúra mala konať už minulý týždeň ihneď po tom, ako sa to začalo, a to bez ohľadu na to, či so schválením dohody súhlasí alebo nie,“ skonštatovala Zemanová.

S protestami pred Bonaparte to nezrovnávajte, hovorí Zemanová

Koalícia odmieta porovnávanie situácie s niekdajšími protestami pred komplexom Bonaparte. „Bonaparte bol symbol daňového podvodu. To nebol symbol, že išli sme na adresu Roberta Fica, ktorú sme ani nevedeli. Nikto z poslancov nevyzýval na násilie,“ reagovala Zemanová.

Na podporu poslancov, ktorí za dohodu hlasovali, vznikol aj otvorený list. Podpísalo ho zatiaľ viac ako 12-tisíc ľudí. „Poslanci, ktorí hlasovali za obrannú dohodu, sú dnes terčom vyhrážok a útokov, ktoré musia byť v spoločnosti rešpektujúcej demokratické zásady jasne odsúdené,“ uviedol autor listu a predseda občianskeho združenia Mladí Marek Mach.
      

(est)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.