15. februára, 06:30

Imunológ Jaroslav Svoboda: Prečo sa nevedie verejná debata o účinkoch vakcín?

Imunológ Jaroslav Svoboda: Prečo sa nevedie verejná debata o účinkoch vakcín?Ilusračné foto: TASR/AP
Jaroslav Svoboda Lekár, zakladateľ českej imunologie.

Pred niekoľkými dňami uplynuli dva roky od smrti prvého pacienta v Česku trpiaceho ťažkou formou ochorenia COVID-19. Tým vstúpil do našich moderných dejín úplne nový fenomén. Nemali sme ani tušenie, ako výrazne ovplyvní celú našu spoločnosť nielen po medicínskej či biologickej stránke, ale aj zo sociálneho, ekonomického, politického a geopolitického hľadiska. Vtedy išlo o infekciu RNA vírusom, ktorý sa náhle objavil – podľa čínskych údajov – u jedného človeka 17. novembra 2019. Vzápätí sa vo wuchanskej oblasti rozvinula rozsiahla epidémia, na ktorú Čína reagovala hermetickým uzavretím celej aglomerácie vrátane vnútroštátnych letov bez toho, aby to oznámila svetu, a zastavila všetky medzinárodné lety až do konca januára 2020.

Až po rozlúštení sekvencie kódu tohto úplne nového vírusu v Austrálii na konci januára 2020 celú situáciu priznala. A tiež oznámila, že jej je známa presná sekvencia tohto vírusu, ktorý vyvolával aj smrteľné infekcie. Avšak dodnes nie je pôvod vírusu jednoznačne jasný, aj keď všetky dosiaľ známe argumenty vedú do istej miery ku konsenzu, že ide o vírus laboratórneho pôvodu. Pripraviť takýto vírus nie je príliš ťažké. Podobné pokusy sa robili v Spojených štátoch od roku 2010 až do roku 2015, keď ich prezident Barack Obama nechal preklasifikovať z potenciálne nebezpečných na evidentne nebezpečné a boli v USA aj v západnej Európe zakázané.

Vírus proti všetkým pravidlám genetiky

V tom čase dochádza vo Wu-chane v Číne k obrovskému rozšíreniu virologicko-biologického ústavu, ktorý bol vybudovaný už v roku 2003 za významnej pomoci Francúzska. Wuchanský vírus však už počas jari 2020 na celom svete vymizol a postupne ho vystriedali najrôznejšie varianty (alfa, beta, gama, delta), ktoré mali trochu odlišnú štruktúru.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.