14. februára, 12:12

Čína pritvrdzuje v boji o pôrodnosť, zameria sa na mladistvé páry i potraty

Čína pritvrdzuje v boji o pôrodnosť, zameria sa na mladistvé páry i potratyIlustračná fotografia (Zdroj: TASR)

Ríša stredu posledné roky bojuje so značným prepadom pôrodnosti. Desaťročia rozhodnutí, ktoré mali za úlohu okresať rýchly prírastok obyvateľov, sa teraz Peking snaží zvrátiť. Pomôcť má k tomu aj nová smernica a informačná kampaň. Vládne noviny však uisťujú, že nejde o zákaz potratov.

Čínska asociácia plánovania rodiny (CFPA) koncom januára oznámila nové nariadenie, ktoré má riešiť otázky rozmnožovacieho zdravia medzi špecifickými skupinami osôb. Ako informuje Radio Free Asia (RFA), nariadenie má podľa úradu „posilniť povedomie mladých ľudí o manželstve, láske a rodine, ako aj rozšíriť kultúru rodičovstva, aby prijali mnohodetné rodiny“.

Súčasťou smernice bude spustenie informačnej kampane na sociálnych sieťach. Konkrétne sa má zamerať na zdôraznenie spoločenskej hodnoty pôrodu, presadzovanie sobášu a rodenia detí v správnom veku či vhodné vychovávanie ratolestí.

Podľa deviateho odseku text CFPA bude obsahovať aj „zásah do potratov medzi nezosobášenými ľuďmi a mladistvými, aby sa bojovalo proti nechceným tehotenstvám a vylepšilo sa rozmnožovacie zdravie“.

Nejde o zákaz

Táto zmienka vyvolala búrlivé diskusie na čínskych sociálnych sieťach. Expert na vývoj obyvateľstva Chuang Wen-čeng uviedol pre provládne noviny Global Times, že vraj nejde zo strany Pekingu o snahu zakázať potraty.

Podľa jeho slov sa chce štát zamerať na zníženie nechcených tehotenstiev a z toho plynúcich potratov skrz jemné opatrenia, akým je napríklad vzdelávanie v oblasti rozmnožovania. „Môže to byť vysvetlené ako konkrétny krok na ochranu národnej pôrodnosti, ale určite nie ako zákaz potratov,“ zdôraznil Wen-čeng.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.