14. februára, 15:17

Do Moskvy tentoraz smeruje nemecký sociálny demokrat. A tí sa s Ruskom vždy vedeli dohodnúť

Do Moskvy tentoraz smeruje nemecký sociálny demokrat. A tí sa s Ruskom vždy vedeli dohodnúťBývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová pri poslednom stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Kremli, august 2021. Foto: TASR/AP

USA s Ruskom nedokážu pri Ukrajine nájsť spoločnú reč, francúzsky pokus vyzeral nádejne, ale prielom nepriniesol. Ďalším emisárom je ľavicový nemecký kancelár. Ak má niekto reálnu šancu a motiváciu s Ruskom ukuť dohodu, je to on. Mementom mu je ekonomická vzájomná závislosť a špecifické načasovanie.

Eskalovanie napätia ukrajinskej krízy neprinieslo riešenie, vojnu nechce nik a cúvnuť bez straty tváre už je takmer nemožné. Nemecký kancelár Olaf Scholz má svetonázorovú výbavu aj motiváciu na to, aby našiel s Ruskom spoločnú reč. Je lídrom nemeckých sociálnych demokratov, ktorí s Rusmi dlhodobo udržiavajú korektné vzťahy s väčšou či menšou obojstrannou náklonnosťou. Niekedy až priveľkou.

Keď sa v roku 1969 stal nemeckým kancelárom sociálny demokrat Willy Brandt, vyhlásil Ostpolitik, ktorá spočívala v nadviazaní užších a priateľskejších vzťahov s východným blokom vrátane Sovietskeho zväzu. O niekoľko rokov sa ukázalo, že zblíženie bolo priúzke – Günter Guillaume, jeden z najbližších asistentov kancelára, bol komunistickým špiónom z NDR. Brandt v roku 1974 aj pre túto kauzu podal demisiu.

Na prelome tisícročí viedol Nemecko ďalší sociálny demokrat Gerhard Schröder. Netreba zabúdať, že len desať dní pred zlomovými nemeckými parlamentnými voľbami (8. septembra 2005) sa stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, s ktorým si vybudoval priateľské vzťahy. Ovocím stretnutia bol podpis medzivládnej dohody o výstavbe plynovodu Severný prúd (Nord Stream). Nemecké voľby sa skončili remízou, začala sa éra Angely Merkelovej a Schröder sa stal onedlho predsedom predstavenstva firmy, ktorá má plynovod na starosti. (Najnovšie ho nominovali dokonca priamo do správnej rady Gazpromu.)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.