20. februára, 07:12

Ján Šimulčík: Máme úžasné nevyrozprávané príbehy z čias boja proti totalite, ale čoskoro ich stratíme

Ján Šimulčík: Máme úžasné nevyrozprávané príbehy z čias boja proti totalite, ale čoskoro ich stratímeJán Šimulčík pri pomníku obetiam komunizmu a náučnej kocke v tvare metra kubického v Šintave. Foto: Matúš Zajac

Ján Šimulčík je historik a publicista, ktorý sa systematicky venuje slovenskému prednovembrovému disentu, útlaku tajnej cirkvi a jej odkazu z čias komunizmu. Pred pár rokmi na stránke samizdat.sk sprístupnil unikátnu digitalizovanú zbierku periodickej samizdatovej literatúry. Momentálne ÚPN vydáva svoju najnovšiu desiatu knihu s názvom Generácia nádeje o malých spoločenstvách, ktoré tvorili základ podzemnej cirkvi.

Pred pár týždňami sme sa dozvedeli o škandalóznej likvidácii osobných spisov eštébákov na ministerstve vnútra, ktoré pritom už dávno mali byť v správe Ústavu pamäti národa. Rezort vnútra to ospravedlňoval tým, že vraj išlo o rutinnú skartáciu bývalých pracovníkov ministerstva. Vy si viete vysvetliť, ako je možné, že dokumenty, ktoré majú byť podľa zákona k dispozícii na historické bádanie, sú jednoducho štátnym úradom skartované?

Takúto otázku je asi lepšie klásť archivárovi. Osobne som „používateľ“ dokumentov, teda bádateľ. Viem si predstaviť, že keď spisy neboli odovzdané do ÚPN, kam patrili, tak pracovník archívu ich jednoducho po určitej dobe dal automaticky skartovať. Tam zrejme nastala hlavná chyba.

Vy však máte vlastnú skúsenosť s tým, ako štátne orgány dodnes blokujú prístup historikov k archívnym dokumentom k našim pamätným dňom. Spolu s ďalšími historikmi už roky bojujete za to, aby Generálna prokuratúra SR sprístupnila historikom na bádanie dokumenty z vyšetrovania Sviečkovej manifestácie. Ako by ste opísali túto skúsenosť?

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.