13. februára, 11:15

Inflácia núti Slovákov zaujímať sa o svoje peniaze. Nič nemá taký výnos ako nehnuteľnosť, upozorňuje analytik

Inflácia núti Slovákov zaujímať sa o svoje peniaze. Nič nemá taký výnos ako nehnuteľnosť, upozorňuje analytikIlustračná fotografia. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Slováci sa o svoje peniaze začínajú zaujímať. Nútia ich k tomu zvyšujúce sa ceny a inflácia, ktorá pokorila mnohoročné úrovne. Podľa investičného analytika spoločnosti Swiss Life Select Pavla Škriniara môže byť správne investovanie spôsobom, ako bojovať s infláciou. Treba však počítať s tým, že je spojené s rizikom, ktoré sa nedá úplne odstrániť.

„Vhodným umiestnením úspor sa dá zabrániť ďalšiemu znehodnocovaniu, alebo ho môžete aspoň stlmiť. Inflácia tu bude aj v budúcnosti, avšak o jej výške sa vždy budú viesť iba diskusie. Nikto nepozná presné dáta z budúcnosti a teda ani nevie, aký minimálny výnos je potrebné dosiahnuť na porazenie inflácie,“ uviedol Škriniar.  

Riziko je možné zmierniť, a to diverzifikáciou, teda investovaním do viacerých investičných aktív od rôznych správcov, a tiež rozložením investície v čase a investovaním na dlhý čas. Škriniar pokračoval, že nič nedokáže mať taký výnos ako samotná nehnuteľnosť. „Aj realitný fond by bol v tomto prípade len čiastočné riešenie. Slovenské realitné fondy investujú do širokého spektra nehnuteľností – logistické parky, obchodné centrá, administratívne budovy a podobne. Rezidenčné nehnuteľnosti v nich majú skôr symbolické zastúpenie a netýkajú sa vlastníctva, ale skôr budovania. Zahraničné realitné fondy síce investujú aj do rezidenčného bývania, jeho cenový vývoj však zohľadňuje tamojšie a nie slovenské podmienky,“ konštatoval Škriniar.

Komentoval aj investovanie do kryptomeny. Podľa neho nepredvídateľnosť vývoja robí z tejto investície veľmi rizikový prípad. „Je tiež otázne, čo kryptomeny v skutočnosti predstavujú. Na jednej strane skupina držiteľov kryptomenu považuje za dlhodobé aktívum, ktorého hodnota sa bude zvyšovať. Ďalšia skupina sa nazdáva, že kryptomena má nielen odolať krachu menového systému, ale má schopnosť ho aj nahradiť. Vnímajú ju ako jedno z mnohých platidiel, ktoré v sebe nemá zabudovaný inflačný mechanizmus,“ vyhlásil Škriniar.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.