14. februára, 06:20

To tu ešte nebolo. Zo stavebného zákona je zrazu veľká politika vo vláde i v regiónoch

To tu ešte nebolo. Zo stavebného zákona je zrazu veľká politika vo vláde i v regiónochÚčastníci protestného zhromaždenia samospráv 2. februára 2022 v Bratislave, na ktorom predstavitelia Združenia miest a obcí Slovenska predstavili konkrétne požiadavky voči vláde. Foto: Jakub Kotian/TASR

Vo vláde dráždili komunálnych politikov tak dlho, kým polievka nevykypela. Už im nestačí, aby ich vláda brala vážne, siahajú vyššie. Majú predstavu, ako by sa malo voliť o dva roky a možno aj o tom, kto by mal byť v budúcej vláde – oni sami.

Stavebný zákon je jeden z najbradatejších predpisov na Slovensku. Platí ešte zo 70. rokov minulého storočia. Hoci sa odvtedy zmenil na nepoznanie, veľa skostnateného v ňom pretrváva, stále je tu a robí problémy.

Kto si napríklad staval rodinný dom, vie o tom svoje. Naťahovanie času, nekonečné termíny, svojvôľa úradníkov sú bežnými znakmi stavebného konania. Stavitelia bytov čakajú na povolenia roky, viac ako litera zákona neraz rozhodujú osobné či politické kontakty.

Osobitným problémom sú čierne stavby, v ktorých si majitelia utešene bývajú a neraz bezmocným úradom ukazujú dlhý nos. Sú tu frekventované čierne stavbičky, na ktoré sa všetci dívame dennodenne. Reklamné pútače si stoja popri slovenských cestách jeden vedľa druhého, ich majitelia inkasujú od inzerentov peniaze a pritom sú tam ich tabule umiestnené svojvoľne.

Na prijatie nového, moderného stavebného zákona sa v novodobej histórii samostatného Slovenska podujalo už niekoľko politických reprezentácií. Ani jedna nebola úspešná.

Najbližšie k tomu bola vláda Roberta Fica v roku 2015. Dostala sa tak ďaleko, že v Národnej rade sa už očakávalo len záverečné hlasovanie, čo mala byť formalita, lebo Smer vtedy vládol sám a v parlamente mal jednoznačnú prevahu. No Ficov minister výstavby Ján Počiatek sa nečakane zasekol a zákon nadobro stiahol z rokovania. Vraj mu opoziční poslanci pozmeňovacími návrhmi hádzali polená pod nohy. Počiatkov počin dodnes ostáva jednou z najväčších záhad parlamentných rokovaní, nevieme, prečo si vtedy Smer neodsúhlasil stavebný zákon tak ako mnohé iné, nič mu v tom nebránilo.

Najďalej to zatiaľ so zámerom prijať nový stavebný zákon na Slovensku dotiahol Ján Počiatek. Foto: Martin Baumann/TASR

Po necelých siedmich rokoch je tu druhý vážny pokus. Po súhlasnom postoji vlády sa do parlamentu dostal ďalší návrh nového stavebného predpisu, ktorý nesie názov zákon o výstavbe. Opäť je okolo neho nemalý rozruch a možno sa skončí tak ako parlamentný pokus číslo jeden z roku 2015. Ak sa tak stane, tentoraz budú príčiny čitateľnejšie.

Samosprávy podľa Holého zlyhali

Návrh nového stavebného zákona nesie špeciálne znaky. Prvým je, že ho nezosnovali na ministerstve výstavby, čo udivuje, lebo tam kompetenčne patrí. Na tomto ministerstve vyrastali všetky doterajšie návrhy, s ktorými by sa dalo ďalej pracovať. Teraz ho autonómne pripravil podpredseda vlády Štefan Holý. Prečo? Lebo si to tak prial predseda Sme rodina Boris Kollár, ktorý Holého na tento post nominoval, dozvedel sa Štandard priamo na ministerstve výstavby, ktoré obsadilo to isté hnutie. Takto si to vo vlastnej réžii rozdelili.

Keby sa človek úpornejšie usiloval, dala by sa v tom hľadať určitá logika, lebo Holý je podpredsedom vlády pre legislatívu. Má na starosti vládne návrhy zákonov. Ale prečo potom nepripravuje iné návrhy kľúčových zákonov a viditeľný je iba pri jednom z ďalších – o podpore nájomného bývania? Nie preto, že výstavba štátnych nájomných bytov bol jeden z hlavných predvolebných sľubov hnutia Sme rodina a on ten volebný program písal?

Druhým hlavným znakom návrhu nového stavebného zákona je, že k jeho kontúre sa neuskutočnila diskusia s tými, ktorých sa mal priamo dotknúť. Holý išiel inou cestou, predložil im až návrh zákona, lebo ako povedal vlani v apríli pre Štandard, „plná sála múdrych ľudí nič neurobí“ a diskutovať sa má až o konkrétnom koncepte pretavenom do paragrafov.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.